کد خبر: 107009 A

درهای مدرسه‌ها را به روی کتاب‌ها و مجله‌ها باز کنید و بگذارید که احساس هوایی بخورد.

ایلنا: انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به مناسبت روز اول مهر و بازگشایی مدارس بیانیه‌ای منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، متن این بیانیه به شرح زیر است:

باغ سبز الفبا

به نام پروردگار کودکی
«… روز طلوع خورشید
از جیب کودکان دبستانی
روزی که باغ سبز الفبا
روزی که مشق آب عمومی است!»

حقیقت آن است که ما در انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، این روز‌ها بیش از پیش احساس وظیفه می‌کنیم تا زبان گویای کسانی باشیم که اگر از خواندن و نوشتن محروم باشند، سرشان به بازی‌های کودکانه‌شان گرم است و صدایشان در نمی‌آید.
و اگر درهای مدرسه‌شان به روی مجلات متنوع، نشریات خصوصی و دولتی و انواع و اقسام کتاب‌هایی که برایشان نوشته می‌شود بسته باشد، صدایشان در نمی‌آید!
اگر در آستانهٔ سال تحصیلی باشند و هنوز وزارتخانه‌ای که مخصوص رسیدگی به امور آن هاست، وزیر نداشته باشد، حرفی نمی‌زنند و اعتراضی نمی‌کنند!
اگر مدام سیستم آموزشیشان عوض شود و با روش‌های ناآزموده تربیت شوند، آزار می‌بینند و حرفی نمی‌زنند.
اگر کتاب‌های درسیشان را دوست نداشته باشند انتقادی نمی‌کنند.
اگر خدای ناکرده کلاسشان آتش بگیرد و پشت درهای بسته بسوزند، معصومانه ما را ترک می‌کنند و مسوولان را مجبور به استعفا نمی‌کنند!
اگر کتابخانه نداشته باشند، در خانه آزار ببینند، مجبور به کار کردن در خیابان‌ها باشند، معلمشان را دوست نداشته باشند، کسی به فکر پرورش مهارت‌هایشان در خواندن، نوشتن و سالم زندگی کردن نباشد، اگر آزار جنسی ببینند، به خاطر زبان و‌نژاد و رنگ پوستشان تحقیر شوند و نتوانند به زبانی که دوست دارند درس بخوانند، اگر حقوقشان نادیده گرفته شود و کسی به فکرشان نباشد، کار چندانی از دستشان برنمی آید و خاموش و آسیب دیده بزرگ می‌شوند و مسوولیت تمام این ندانم کاری‌ها و بی‌توجهی‌ها بر گردن ما باقی خواهد ماند!
آن‌ها به حق، مشغول بازی کردن و بزرگ شدن هستند و ما وظیفه داریم که به فکرشان باشیم!
ما نویسندگان، شاعران، مترجمان و روزنامه نگاران انجمن نویسندگان کودک و نوجوان همزمان با بازگشایی مدرسه‌ها - که امیدواریم با رعایت استانداردهای لازم ساخته شده باشند و سلامت و ایمنی بچه‌ها و بزرگتر‌ها را در نظر گرفته باشند - و آغاز به کار معلمان و مربیان دلسوز اعلام می‌کنیم که حاضریم برای رشد و تربیت این مخاطبان خاموش، با کتاب‌ها، نوشته‌ها و نشریاتمان به مدرسه‌ها برویم و همنشین بچه‌ها باشیم.
درهای مدرسه‌ها را به روی کتاب‌ها و مجله‌ها باز کنید و بگذارید که احساس هوایی بخورد!
انجمن نویسندگان کودک ونوجوان
مهرماه ۱۳۹۲

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر