کد خبر: 334502 A

ایلنا: مدیر کل هنرهای نمایشی در اولین جلسه برگزاری نوزدهمین جشنواره تئا‌تر فتح خرمشهر حسین مسافرآستانه را به عنوان دبیر نوزدهمین دوره این جشنواره معرفی کرد.

به گزارش ایلنا، شورای برگزاری نوزدهمین جشنواره تئا‌تر فتح خرمشهر با حضور مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی، دکتر اردلان نماینده منطقه آزاد اروند، همایون قنواتی مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان، مروانی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خرمشهر،، اتابک نادری مدیر امور استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی، حسین مسافر آستانه نویسنده و کارگردان تئا‌تر برگزار شد. 

مهدی شفیعی در این جلسه زمان و مکان برگزاری جشنواره تئا‌تر فتح خرمشهر را دو ویژگی مهم این جشنواره عنوان کرده و افزود: ماه خرداد که رویدادهای بزرگ تاریخ معاصر ایران در آن رقم خورده و شهری همچون خرمشهر که در جان همه مردم این سرزمین جاودان شده است دو ویژگی این جشنواره تئاتری را رقم زده است که هنرمندان و اصحاب تئا‌تر می‌توانند از آن بیشترین بهره برداری را داشته باشند. 

وی حضور دکتر اردلان در سازمان منطقه آزاد اروند را برای گسترش بحث‌های پژوهشی و آموزشی تئا‌تر در استان خوزستان موثر دانسته و در خصوص انتخاب دبیر نوزدهمین دوره این جشنواره گفت: گزینه‌های مختلف را با مشورت مدیر کل محترم خوز ستان و هنرمندان خرمشهر برای دبیری جشنواره بررسی کردیم و در ‌‌نهایت به حسین مسافرآستانه رسیدیم که سبقه تئاتری و مدیریتی موفقی به عنوان دبیر جشنواره داشته است. حسین مسافر آستانه نیز با ارادتی که به خرمشهر و این جشنواره دارند با اشتیاق آن را پذیرفتند که صمیمانه از ایشان سپاسگذارم. به امید خدا حضور آقای آستانه باعث هرچه بهتر برگزار شدن این جشنواره خواهد بود. 

مدیر کل هنرهای نمایشی در بخش دیگری از این جلسه یادآوری کرد: جشنواره خرمشهر نباید خودش را به الگوهای تکراری محدود کند. این جشنواره متعلق به مردم خرمشهر است و باید به بهترین شکل به مردم ارائه شده و در دسترس همه مردم باشد. 

وی تاکید کرد: کیفیت آثار و حرفه‌ای بودن اجرا‌ها باید در اولویت انتخاب آثار برای این جشنواره قرار بگیرد. شهرهایی که در روزهای جنگ بیشترین اسیب را دیده‌اند امروز نیاز به تحرک و نشاط دارند. اجراهای کارناوالی و خیابانی این تحرک را در محیط فراهم می‌کنند. 

شفیعی توجه به قشر کودک و نوجوان و ایجاد نشاط برای نسل آینده را یک ضرورت برای جشنواره فتح خرمشهر عنوان کرد. 

در این جلسه دکتر اردلان با ذکر چند عنوان از مباحث پژوهشی که می‌توان در جشنواره خرمشهر و در قالب سمینار علمی مورد دقت قرار بگیرد گفت: خرمشهر این استعداد را دارد که با حضور افراد شاخص سمینار علمی پژوهشی مختص به موضوع جشنواره داشته باشد تا با تداوم و شور و شوق در جهان مطرح شود. 

وی با بیان این جمله که دیگر در جهان اندیشه فردی وجود ندارد گفت: حضور تئا‌تر حرفه‌ای یک تحول اساسی در جشنواره ایجاد می‌کند و ما در منطقه آزاد اروند هر کمکی که بتوانیم برای هرچه بهتر برگزار شدن جشنواره انجام می‌دهیم. 

همایون قنواتی مدیر کل ارشاد استان خوزستان نیز در گزارشی کوتاه به ارزیابی دوره‌های گذشته جشنواره پرداخته و ضمن اشاره به نقاط قوت و ضعف جشنواره گفت: مهم‌ترین اتفاق جشنواره هجدهم پاسخ به دغدغه بچه‌های خرمشهر و تمرکز دبیرخانه در این شهر بود. هنرمندان استان دوست دارند که امسال نیز دبیرخانه در خرمشهر شکل بگیرد. 

وی محدودیت‌های زمانی و مکانی که هرساله در برگزاری جشنواره وجود داشته همچون پذیرایی و محل اقامت گروه‌های نمایشی، محدودیت در سالن‌ها و امکانات اجرایی که باعث می‌شود اجرا‌ها در ساعات کم تردد انجام شود، تعداد گروه‌ها و مهمانان جشنواره و کمبود نیروی کارآزموده را از جمله عوامل آسیب رسان به جشنواره بر شمرده و افزود: در عنوان این جشنواره کلمه فتح وجود دارد که به یک جشن اشاره می‌کند اما در سال‌های گذشته کمتر به آن توجه شده است. آنچه گا‌ها هنرمندان به نمایش می‌گذارند فضایی اندوهگین دارد در حالی که مردم خرمشهر به شادی و احساس پیروزی نیاز دارند. این مردم به اندازه کافی درد و غم را با گوشت و پوست خود احساس کرده‌اند و دیگر نباید نمک به زخمشان پاشید. امیدوارم در فراخوان جشنواره امسال این نکته مورد دقت قرار گیرد. 

مدیر کل ارشاد اسلامی استان خوزستان تاکید کرد: تمام تلاشمان را انجام می‌دهیم تا جشنواره‌ای با نگاه به مردم برگزار کنیم. 

حسین مسافر آستانه، دبیر نوزدهمین جشنواره تئا‌تر فتح خرمشهر نیز گفت: اولین شهری که جشنواره‌ای با نام آن شهر در ایران برگزار شد خرمشهر بود. این ایده‌ای بسیار خلاقانه است چرا که پروژه‌های مهم جهانی با نام شهر‌ها مطرح می‌شوند و شهر‌ها به اعتبار رویدادهای فرهنگی مهمی که دارند جهانی می‌شوند. 

وی دو عامل مهم دردوام جشنواره‌ها را کیفیت محصولات و چگونگی برگزاری عنوان کرده و تاکید کرد: جشنواره فتح خرمشهر برای آحاد مردم و کل نظام اهمیت دارد و باید به بهترین شکل برگزار شود. 

در ادامه این جلسه جزئیات ساخت دو پلاتو جدید در خرمشهر، تجهیز سالن‌ها و امکانات موجود، جزئیات و زمانبندی فراخوان، مشارکت منطقه آزاد اروند ونهاد‌های مختلف استان در برگزاری جشنواره و... مورد بحث و گفت‌و‌گو قرار گرفت. 

جشنواره تئا‌تر فتح خرمشهر هر ساله به مناسبت آزادسازی شهر خرمشهر در استان خوزستان برگزار می‌شود. از تبلت سامسونگ ارسال شده است.

حسين مسافر آستانه جشنواره تئا‌تر فتح خرمشهر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر