کد خبر: 236012 A

حمیدرضا شجری که همچون «چخوف» قصد دارد علاوه بر تئاتر در رشته پزشکی نیز تحصیل کند، امیدوار است امسال با نمایش «روزی روزگاری آبادان» نوشته حمیدرضا آذرنگ در جشنواره تئاتر فجر حضور داشته باشد.

یکی از جوان‌ترین بازیگران تئاتر کشور که مسیر حرفه‌ای شدن در این هنر را پله پله پشت سر می‌گذارد از تاثیر حضور خود روی صحنه نمایش در مبارزه با «رماتیسم مفصلی» و ایمان به شکست بیماری سخن گفت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حمیدرضا شجری؛ نوجوان ۱۳ ساله اهل مشهد که حضور روی صحنه تئاتر را از ۹ سالگی تجربه کرده است؛ درباره فعالیت‌های نمایشی خود در سال ۹۳ گفت: امسال در دو نمایش ایفای نقش داشتم که یکی «روزی روزگاری آبادان» نوشته حمیدرضا آذرنگ و کارگردانی منصوره داودی‌نژاد بود. دیگری نمایش «ماکارونی پیچی» به کارگردانی آقای سیدجواد هاشم‌زاده که در هر دو نمایش نقش کودک خانواده را برعهده داشتم.

خردسال‌ترین بازیگران تئاتر کشور که دریافت دیپلم افتخار و جایزه نقدی جشنواره سی‌ و دوم تئاتر فجر برای بازی در نمایش «۲-۱ به نفع بارسلونا» را در کارنامه دارد؛ خاطرنشان کرد: البته درست است که هر دو نقش کودک خانواده بود و شاید این دو مشابه به نظر برسند اما اصلا اینطور نیست و نقش‌ها تفاوت زیادی با یکدیگر داشتند. یکی از این بچه‌ها از موقعیت خوب اجتماعی برخوردار و متمول است اما کودک دیگر پایین شهر زندگی می‌کند.

این بازیگر جوان تئاتر که سابقه ایفای نقش در فیلم کوتاه را در کارنامه دارد؛ تصریح کرد: البته بعضی منتقدان اعتقاد داشتند که نقش‌ها تا حدودی به نمایش «۲-۱ به نفع بارسلونا» شباهت داشت.

شجری درباره حضور مجدد در جشنواره تئاتر فجر گفت: با نمایش «روزی روزگاری آبادان» به کرمانشاه سفر می‌کنیم و اگر نمایش ما آنجا قبول شود احتمالا برای اجرا در جشنواره به تهران خواهیم آمد. فعلا امیدوارم بتوانیم در کرمانشاه کار خوبی روی صحنه ببریم.

او درباره داستان نمایش توضیح داد: آقای آذرنگ متن بسیار خوبی نوشته و این نمایش‌نامه به دفاع مقدس می‌پردازد. در نمایش «روزی روزگاری آبادان» داستان خانواده‌ای روایت می‌شود که از خرید عید به خانه بازمی‌گردند اما پسر خانواده لباس‌های جدید خود را دوست ندارد. در کشمکش هستند که موشک به خانه اثابت می‌کند و همه از دنیا می‌روند اما نمی‌دانند این اتفاق رخ داده و همچنان به فرار فکر می‌کنند.

این بازیگر که به نظر می‌رسد راه هنرمندانی چون محمودرضا رحیمی، رضا صابری و برادران ارجمند را در تئاتر پشت سر می‌‌گذارد؛ درباره برنامه‌ریزی برای مطالعه درس‌های مدرسه بیان کرد: خانواده و اعضای گروه در این زمینه بسیار با من همراهی می‌کنند و طوری برنامه‌ریزی می‌کنیم که اگر قرار به سفر باشد روزهای پایان هفته اتفاق بیفتد که مدرسه تعطیل است.

بازیگر نمایش «اتللو به روایت بخشی» علوم پزشکی را رشته تحصیلی مورد علاقه خود در دانشگاه اعلام کرد و درباره ادامه فعالیت‌های نمایشی گفت: خیلی به تئاتر علاقه دارم و بویژه عرصه بازیگری را بسیار دوست دارم. زمانی به دلیل ابتلا به بیماری روماتیسم مفصلی حتی توان ایستادن و راه رفتن نداشتم اما امروز شرایطم متفاوت است ولی درمان همچنان ادامه دارد.

این بازیگر جوان تئاتر خاطرنشان کرد: بعد از شروع فعالیت‌ها در تئاتر و بازیگری روی صحنه به مرور توانستم با بیماری مبارزه کنم و مشکلات تا حدودی برطرف شد. گرچه پزشکان می‌گویند اصلا معلوم نیست زمانی بهبودی کامل را بدست بیاورم اما اطمینان دارم با تئاتر رماتیسم را شکست می‌دهم.

شجری سال گذشته با ایفای نقش در نمایش «دو بر یک به نفع بارسلونا» به کارگردانی مهسا غفوریان نظر مخاطبان، منتقدان و هنرمندان را به خود جلب کرد.

حمیدرضا شجری بازیگر نوجوان تئاتر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر