کد خبر: 189833 A

نمایش «آرسنیک و تور کهنه» به کارگردانی حسین پارسایی از ۱۳ مردادماه در سالن سمندریان تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه می‌رود.

حسین پارسایی در حاشیه تمرین این نمایش، درباره انتخاب نمایشنامه «آرسنیک و تور کهنه» و ویژگی‌هایش گفت: این نمایشنامه در کنار تجربه‌های دیگرم در ژانرهای مختلف، نخستین تجربه کمدی من است و باید بگویم که قابلیت‌های موجود در نمایشنامه، باعثشد این متن را برای اجرا انتخاب کنم.

به گزارش ایلنا؛ پارسایی ابراز امیدواری کرد نمایش «آرسنیک و تور کهنه»، پس از تجربه‌های فراوان او در نمایش‌های دینی و تراژدی، به عنوان نخستین تجربه کمدی، عرضه خوبی داشته باشد.

وی افزود: «آرسنیک و تور کهنه» جزو معدود نمایشنامه‌های کمدی شناخته‌ شده در جهان و یکی از کمدی‌های موفق برادوی است. البته از دهه چهل میلادی تا امروز اجراهای بسیاری از این نمایشنامه در سراسر جهان روی صحنه رفته و همچنین چند نسخه سینمایی بر اساس این متن ساخته شده است. «آرسنیک و تور کهنه» یک کمدی‌کلاسیک ناب در قالب کمدی موقعیت محسوب می‌شود اما زیرساخت آن، یک تراژدی هولناک انسانی در رابطه با چیرگی جنون بر عقل است. این کمدی جزو آثار خاص و منحصر به‌فرد است که تماشاگر را به تفکر وامی‌دارد. در واقع نمایش ما، برای خنده و تفریح نیست، این نمایشنامه سعی می‌کند بسترهای لازم را برای خوب‌دیدن و به چالش‌کشیدن و فکرکردن فراهم کند.

نمایش «آرسنیک و تور کهنه» برای اجرا در ایران به‌روز شده و پیمان قاسم‌خانی در ایده پردازی‌های این به روزرسانی به عنوان مشاور حضور داشته و محمدرضا کوهستانی بازنویسی و دراماتورژی اثر را انجام داده است. این نمایش اکنون بازه زمانی سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ را دربرمی‌گیرد و اتفاق‌ها ملموس‌تر و به مخاطب ایرانی نزدیک‌ترند، به طوری که تماشاگر با آن همذات‌پنداری می‌کند.

این نمایش چهار ماه، پیش‌تولید و چهل‌وپنج جلسه شش‌ساعته تمرین مفید را پشت سر گذاشته است. پارسایی درباره شیوه تمرین‌ها با بازیگران نمایش می‌گوید: چون من از بازیگری به کارگردانی آمدم، حس می‌کنم بازیگران ایده و پیشنهادهای متنوعی دارند تا نقششان را متبلور و متجلی کنند. باید به آن‌ها فرصت داد پس از خوانش و تحلیل نقش و ایده اصلی اجرا، تجربه خود را به میدان بیاورند تا آنچه مناسب است، با توانایی و مهارت‌های بازیگر منطبق شود. بنابراین کاراک‌تر زمانی در ظرف بازیگری می‌نشیند که شناخت و درک مناسبی از نقش، داشته باشیم.

در نمایش «آرسنیک و تور کهنه»، تماشاگران شاهد ترکیبی از بازیگران سینما، تلوزیون، تئا‌تر و حتی چهره‌های ورزشی خواهند بود. پارسایی دلیل این ترکیب غیرمتعارف را نقش‌هایی دانست که در نمایشنامه هستند. کاراکترهای نمایش آدم‌هایی غیرقابل‌پیش‌بینی و نامتعارفند. از این‌رو کارگردان نمایش معتقد است: در واقع این نقش بود که بازیگر خود را پیدا کرد. از میان گزینه‌های مختلف که برای نقش‌ها داشتم، این آدم‌ها انگیزه و زمانشان به کار می‌خورد.

در جهان نمایشی آرسنیک هر کس با منطق خود با موضوع برخورد می‌کند. این منطق در گرایش‌هایی مثل فوتبالیست یا بازیگر نقش فرانکشتاین یا یک کاراک‌تر ساختگی، یک منتقد تئا‌تر، یک کشیش محله، یک زن خانه‌دار و خیلی از آدم‌های دیگر با فهم و آگاهی و در عین حال با تعصب عرضه می‌شوند. این ترکیب به نمایش کمک کرده تا در آن جمعی از اضداد شکل بگیرد و بدین ترتیب بر جذابیت نمایش افزوده شود.

پژمان جشمیدی که در این نمایش نقش جاناتان را بازی می‌کند، در نقش یک فوتبالیست حرفه‌ای مثل «دیوید بکام» ظاهر شده که با یک اشتباه به چهره فرانکشتاین دست پیدا می‌کند. به نظر می‌رسد انتخاب جمشیدی برای تماشاگران جالب باشد. حسین پارسایی که پیش از این بازی جمشیدی را در سریال «پژمان» و تجربه نخست تئاتری‌اش دیده بود، او را بازیگری شیفته و مستعد می‌داند و می‌گوید: اگر هم‌زمان با فوتبال یک مربی تئا‌تر در مسیر پژمان قرار داشت، امروز از هنرپیشه‌های خوش‌ذوق ما در عرصه سینما و تلویزیون بود.

نمایش «آرسنیک و تور کهنه» به نویسندگی جوزف کسلرینگ و کارگردانی حسین پارسایی از روز دوشنبه ۱۳ مردادماه، ساعت ۲۰:۳۰ اجرای خود را در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر آغاز خواهد کرد، این نمایش تا نیمه شهریورماه روی صحنه خواهد بود.

در این نمایش بازیگرانی مانند بیژن بنفشه‌خواه، بهاره رهنما، فرناز رهنما، سامان دارابی، سپند امیرسلیمانی، فهیمه امن‌زاده، فرهاد شریفی، اردشیر کاظمی و پژمان جمشیدی به ایفای نقش می‌پردازند. سایر عوامل فنی نمایش عبارتند از میثم احمدی و احمد سلیمانی(دستیاران کارگردان)، فائزه پیروی و دیانا حاکمی(منشیان صحنه)، سیامک احصایی(طراح صحنه و دکور) و حسین اردستانی(چهره‌پرداز)، کامبیز کاهی(مترجم).

پیش فروش اینترنتی این نمایش با استقبال بسیار خوبی مواجه شده و گروه اجرایی را مجبور به تمدید پیش فروش کرده است.

علاقه‌مندان به تماشای این نمایش کمدی‌جنایی می‌توانند به پایگاه الکترونیکی www. tamashakhaneh. ir مراجعه کنند یا با شماره تلفن‌های ۸۸۸۱۴۱۱۵ و ۸۸۸۱۴۱۱۶ تماس بگیرند.

بهاره رهنما، هم‌زمان با حضور در نمایش «آرسنیک و تور کهنه»، نمایش «دورِ همی زنان شکسپیر» را در مقام کارگردان و بازیگر در سالن سمندریان روی صحنه می‌برد.

نمایش «آرسنیک و تور کهنه»
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر