کد خبر: 182354 A

کارگردان «ما با دست هایمان پرواز می‌کنیم» مطرح کرد:

رعنا قادری: شاید زمان مناسبی باشد که موسسه‌های مختلف از گروه‌های تئاتر کودک و نوجوان حمایت کنند، چون تربیت نسل بعد یک وظیفه عمومی است و نباید به هیچ وجه به سادگی از آن عبور کرد.

رعنا قادری، کارگردان نمایش «ما با دست هایمان پرواز می کنیم»، تمرین کردن با کودکان سخت اما لذت بخش دانست و تئاتر را یک رسانه مهم و کاربردی برای کودکان برشمرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، رعنا قادری، کارگردان جوانی که در حوزه تئاتر کودک و نوجوان مشغول به فعالیت است، در مورد جنبه‌های مختلف کار و تمرین تئاتر با کودکان و نوجوانان بین هفت تا چهارده سال در نمایش اخیر خود گفت: من خود را بیش از هر چیز دیگر بازیگر تئاتر کودکان می‌دانم زیرا دوست دارم که آنها مخاطب من باشند و با کودکانی که نسل بعد را می‌سازند همراه شوم، نسلی که به آگاهی و امید نیاز دارد، و ما وظیفه داریم در این راه به آنها یاری برسانیم.

وی افزود: تمرین و کار کردن با کودکان انرژی زیادی دارد و لحظات زندگی‌ام را پربارتر می‌کند، در عین حال که زمان و انرژی زیادی از خود من می‌گیرد اما این وظیفه ما است که در هر مکان و زمانی به نسلی بعدی نیز فکر کنیم، نسلی که از منظر قدرت فکری و تحلیل جهان بسیار از ما جلوتر عمل می‌کند و دیگر نمی‌شود با روش‌های قدیمی به او پند و اندرز داد، بلکه نیاز به قالب‌های جدید فکری و عملی است تا بتوان به نتیجه مناسبی انتظار داشت و خوب به طور طبیعی این مسله انرژی و زمان زیادی را می‌طلبد. در تمرینات همین نمایشی که سه شب در تالار هنر اجرا داریم، من بسیاری از جنبه‌ها را به طور عینی دیدم و لمس کردم و این باعثشد مصم‌تر به تئاتر کودک و نوجوان فکر کنم.

قادری سپس تئاتر را یک رسانه مهم توصیف کرد و گفت: تئاتر به عنوان یک هنر زنده، رسانه خوب و مهمی برای مواجه با کودکان و نوجوانان است، زیرا آنها نسلی هستند که به دنبال عناصر نویی در جهان اطراف خود می‌گردند و به دنبال خلق جهانی جدید برای خود هستند و تئاتر جزو آن دسته از رسانه‌هایی است که می‌تواند به این رویا، جامه عمل بپوشاند.

این کارگردان جوان با اشاره به حضور در فستیوال بین‌المللی کودکان و نوجوان آلمان در سال جاری و تجربه‌های احتمالی این سفر گفت: حضور در این فستیوال برای شخص من، ارتباط، مشارکت، تعامل و ارتباط با سایر همکاران است که از تمام نقاط دنیا به این فستیوال می‌آیند و در همین ارتباط گیری‌ها، می‌توانم نقاط قوت و ضعف خود را بشناسم و خود را محک بزنم و تجربه‌های جدید کسب کنم.

وی در ادامه گفت: این حضور و اتفاق برای بچه‌های گروه هم بسیار سودمند است و آنها تجربه حضور در کنار کودکان و نوجوانانی را می‌یابند که از فرهنگ‌ها و ملیت‌های دیگر در یک فستیوال حضور یافته‌اند و فارغ از رنگ‌ها و مرزها در کنار یکدیگر، آزاد و برابر به تمرین گفتگو و تحمل اندیشه مخالف می پردازند.

این فعال حوزه کودک و نوجوان سپس به اجرای کوتاه مدت نمایش «ما با دست هایمان پرواز می‌کنیم» در تالار هنر اشاره و خاطر نشان کرد: اجرای زیاد یک نمایش حتی برای حرفه‌‌ای‌های حوزه تئاتر هم عادی می‌شود، حال با کودکان و نوجوانانی مواجه هستیم که شاید برای اولین بار به صحنه تئاتر قدم می‌گذارند، و این عادی شدن برای آنها مناسب نیست، آنها باید از همین قدم اول بیاموزند که از فرصت‌های خود به خوبی استفاده کنند و همیشه این فرصت‌ها قابل تکرار نیست.

وی در پایان گفت: تولید این نمایش توسط مدرسه تئاتر خانه هنر خرد صورت گرفته است و کمتر موسسه‌ای حاضر به سرمایه‌گذاری و حمایت از تئاتر کودک و نوجوان است، شاید زمان مناسبی باشد که سایر موسسات نیز از گروه‌های تئاتر کودک و نوجوان حمایت کنند، چون تربیت نسل بعد یک وظیفه عمومی است و نباید به هیچ وجه به سادگی از آن عبور کرد. من از تمام مسئولین و دست اندرکارانی که صمیمانه از به من و بچه‌های گروه نمایش برای به اجرا رسیدن این نمایش یاری رسانند، سپاسگزارم و امیدوارم این حمایت‌ها باز هم ادامه پیدا کند.

نمایش «ما با دست هایمان پرواز می‌کنیم»، به مدت سه شب در تاریخ ۱۱ و ۱۲ و ۱۳ تیرماه ۹۳، ساعت ۱۶:۳۰ در تالار هنر به صحنه می‌رود.

ما با دست هایمان پرواز می‌کنیم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر