کد خبر: 172962 A

انتقال بخشی از پوسترهای تاریخی تئاتر ایران به موزه انتظامی؛

اسناد موجود از مجموعه‌هایی مانند " اداره برنامه‌های تئاتر " و " تئاتر نصر " به کتابخانه تئاترشهر انتقال پیدا کرده اما در این میان بخشی از آن‌ها توسط بعضی افراد به خانه‌ها منتقل شده است!

مدیر روابط عمومی مجموعه تئاترشهر با تایید شایعه انتقال بخشی از پوسترهای تاریخی تئاتر ایران به موزه انتظامی، بر لزوم حراست از اسناد تاریخی موجود در کتابخانه مجموعه برای آیندگان تاکید کرد. اسنادی متعلق به سال‌های نخستین تاسیس تئاترشهر و سالن‌های مختلف پایتخت که تحقیقات نشان می‌دهد در شرایط استانداردی محافظت نمی‌شوند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محسن حسن‌زاده ضمن تایید خبر انتقال بخشی از پوسترهای تاریخی تئاتر ایران به موزه انتظامی؛ توضیحاتی ارائه کرد و گفت: این پوسترها زمان مدیریت اتابک نادری به صورت امانی در اختیار تیم آقای غریب‌پور که مسئولیت طراحی و معماری موزه انتظامی را برعهده دارد گذاشته شد. طبق گفتگوهای قبلی قرار بود دوستان پوسترها را اسکن کنند و نسخه اصلی را به مجموعه بازگردانند.

وی ادامه داد: از آن تاریخ به بعد چند مرتبه پی‌گیری کردیم که اتابک نادری گفت دوستان قول بازگشت پوسترها را دادند و این اتفاق قطعا خواهد افتاد. طی تماسی که با دوستان در گروه ساخت موزه انتظامی داشتم؛ بازگشت این پوسترها را تایید کردند.

مدیر روابط عمومی مجموعه تئاترشهر با بیان اینکه پوسترها آثار اجرا شده از سال‌های ابتدایی تاسیس مجموعه تا اواخر دهه ۸۰ را دربرمی‌گیرد، درباره زمان بازگشت این اسناد اظهار داشت: درحال حاضر زمان دقیقی برای بازگشت این پوسترهای تاریخی مشخص نشده اما باتوجه به قول دوستان امیدوارم پس از نسخه‌برداری بار دیگر در اختیار تئاترشهر قرار بگیرد تا در آرشیو نگهداری شود.

حسن‌زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا مجموعه تئاترشهر فضای استاندارد حفظ اسناد تاریخی تئاتر ایران را در اختیار دارد یا خیر گفت: ما برای برگزاری نمایشگاه قاب‌های چهل ساله در پژوهشی که با همراهی ابراهیم حسینی داشتیم در جریان بسیاری از مسائل قرار گرفتیم و همان زمان هم اعلام کردیم این سندها در شرایط خوبی حفاظت نمی‌شوند.

او افزود: زمان مدیریت اتابک نادری طرحی برای حراست از سندهای به‌جای مانده در تئاترشهر مصوب شد که همراه با بسیاری طرح‌های بازسازی مجموعه و به طور طبیعی با تغییر مدیریت به مدیریت جدید انتقال یافته است. بر همین اساس پس از حضور خانم مقتدی برای برگزاری نمایشگاهی مرتبط با تئاتر ایران نامه‌نگاری کردیم تا مسئله فراموش نشود.

کارگردان نمایش " فرجام سفر طولانی طوبی " با تاکید بر اینکه از زمان مدیریت صادق موسوی پی‌گیر حفظ و نگهداری از اسناد تئاترشهر بوده است؛ عنوان کرد: شاید بسیاری ندانند این اسناد از شامل مواردی می‌شود که ابتدای انقلاب از اداره تئاتر و دیگر سالن‌های تاریخی به این محل منتقل شده است. اما خود ما اذعان می‌کنیم سندها در شرایط خوبی محافظت نمی‌شوند ولی ما تمام تلاش خود را به کار گرفته‌ایم.

وی در پایان گفت: مسلما آیندگان از ما انتظار نگهداری صحیح از این اسناد را خواهند داشت و این‌ها مسائلی است که در رسانه‌ها و میان هنرمندان کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد؛ درحالیکه اعتقاد دارم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. امیدوارم در کنار طرح بازسازی مجموعه به این مسئله نیز توجه شود.

طبق اطلاعات دریافتی خبرنگار ایلنا، اسناد موجود در تئاترشهر از مجموعه‌هایی چون " اداره برنامه‌های تئاتر " و " تئاتر نصر " به کتابخانه این محل انتقال پیدا کرده اما بخشی از اسناد در این میان توسط بعضی افراد به خانه‌ها منتقل شده است!

۱۵ نمایش‌نامه از رفیع حالتی، قراردادهای هنرپیشه‌ها در زمینه خرید سهام سینما، قراردادهای ثبت شده با کارگردان‌ها همراه با دست‌خط بازیگران شناخته شده تئاتر و سینمای کشور، نظرهای مکتوب شورای نگارش بر آثار پیش از انقلاب، آمار دقیق از تماشاخانه‌های پایتخت چون " تئاتر گیتی " که امروز اطلاعات دقیقی از آن‌ها در دست نیست جزو اسنادی هستند که در کتابخانه‌ی مجموعه تئاترشهر نگهداری می‌شوند.

پوسترهای تاریخی تئاتر ایران موزه انتظامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر