کد خبر: 157522 A

حسین پاکدل در مراسم افتتاح نمایش «مرداب روی بام» پیشنهاد کرد؛

پاکدل در این مراسم که شب گذشته در تماشاخانه ایرانشهر برگزار شد از تصمیم خود برای اجرای نمایش «یک صبح ناگهان» در نیمه دوم سال ۹۳ خبر داد.

مراسم افتتاح نمایش " مرداب روی بام " به کارگردانی رضا گوران شب گذشته، یکشنبه(۱۷ فروردین) در حالی با حضور حسین پاکدل در تماشاخانه ایرانشهر برگزار شد که این هنرمند از برنامه‌ریزی خود برای اجرا در این مجموعه برای سال ۹۳ خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، رضا گوران کارگردان این اثر نمایشی که اجرای عمومی خود را از امروز آغاز می‌کند در سخنانی کوتاه ضمن تشکر از مسئولان تماشاخانه ایرانشهر اظهار داشت: ما از یک سال قبل می‌دانستیم قرار است در این تاریخ اجرا داشته باشیم که این نکته برای گروه‌ها بسیار خوب است. طی این مدت همه چیز منظم پیش رفت و خوشبختانه مجموعه نظمی داشت که موجب شد بتوانیم روی برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته حساب کنیم.

وی در پایان گفت: به شیوه‌ی یکی دو تجربه‌‌ی دیگری که در گروه داشتیم سعی کرده‌ایم کار دیگری از لورکا را اقتباس کنیم. البته برای اجرای این نمایش فراز و نشیب‌های زیادی از سر گذراندیم و امیدوارم حاصل کار تماشاگران را راضی کند.

در این برنامه همچنین حسین پاکدل با تبریک سال نو و روز جهانی تئاتر‌ گفت: این زنگ‌ها شروع نیست و ادامه است، همه ما ادامه‌ایم و باید راهی پیدا کنیم تا گستره‌ی این زنگ وسعت بیشتری را دربر گیرد.

این هنرمند ادامه داد: افتخار دارم امشب به تماشای نمایش دیگری از رضا گوران بنشینم که تکلیفش را با خودش روشن کرده و مانند هنرمندانی مثل امیررضا کوهستانی، همایون غنی‌زاده و رضا حداد سبک خود را پیدا کرده و در آن موفق است.

پاکدل به مدیریت تماشاخانه ایرانشهر اشاره کرده و اظهار داشت: آقای سرسنگی به شکل هوشمندانه و با درایت، خانه هنرمندان را حفظ کرده و من می‌دانم این کار چه اندازه سخت است. تک تک شما باید پشت این میز قرار بگیرید تا ببینید انجام این کار چه دشواری‌هایی دارد.

پاکدل در این مراسم با ارائه پیشنهادی بیان کرد: باید راهی اندیشید که دامنه به صدا درآوردن این زنگ از خانواده تئاتر فراتر برود و بزرگان دیگر عرصه‌های هنری و هنرمندان شهرستان‌ها نیز از این پس برای انجام این امور دعوت شوند. ایرادی ندارد اگر از استاد شجریان، شهرام ناظری، قباد شیوا، ابراهیم حقیقی و عزیزانی همچون ابولحسن نجفی که تئاتر ما مدیون ترجمه‌های درخشان ایشان است برای حضور در این مراسم دعوت کنیم.

وی با تاکید بر اینکه باید از فرصت بدست آمده در تماشاخانه ایرانشهر به بهترین شکل بهره بگیریم عنوان کرد: تماشاخانه ایرانشهر در حال حاضر به درجه‌ای از اعتبار هنری رسیده که بتواند بر آثاری که طی سال در این مجموعه به صحنه می‌روند ارزش‌گذاری سالانه داشته باشد.

مدیر خوش سابقه مجموعه تئاترشهر افزود: اما این ارزش‌گذاری نباید مثل ارزیابی جشنواره باشد، بنابراین پیشنهاد می‌کنم جایزه‌ای سالانه در روز جهانی تئاتر توسط این تماشاخانه و دیگر بنیادها و تشکل‌های تئاتری مانند خانه هنرمندان ایران‌، خانه تئاتر، ‌ بنیاد استاد سمندریان و رادی اهدا شود.

این هنرمند به بنیادهای خصوصی موجود اشاره کرد و گفت: در حال حاضر این بنیادها وجود دارند اما به دلیل شرایط‌، کارایی لازم را ندارند، در حالی که همه این بنیادها در کنار هم می‌توانند جایزه‌ای معتبر تعریف کنند که متر و معیار مناسبی در تئاتر باشد. جایزه‌ای که اراده دولتی در آن نقشی ندارد. همه ما به عنوان هنرمند نیاز داریم کارمان دیده شود و مورد تشویق قرار بگیریم و گاهی هم تنبیه بشویم.

حسین پاکدل در پایان از اجرای نمایش تازه‌اش با نام «یک صبح ناگهان» در نیمه دوم سال خبر داد و گفت: قرار است زنگ افتتاح این نمایش را آقای کریمی بزند، ایشان جانبازی است که تمام نمایش‌ها در تئاترشهر و ایرانشهر را می‌بیند و نیمی از دنیا را با ویلچر خود گشته و افتخار دارم از همین حالا اعلام کنم زنگ افتتاح نمایش را آقای دکتر کریمی می‌زند.

مجید سرسنگی مدیر تماشاخانه ایرانشهر نیز گفت: ملاک ما برای انتخاب نمایش‌ها گرفتن وقت قبلی و زنبیل گذاشتن پشت در نیست، بلکه معتقدیم هنرمندان حرفه‌ای‌تر باید کار کنند و درست نیست بودجه تئاتر به طور مساوی بین کسانی تقسیم شود که بعضی از آنها هنرمندان حرفه‌ای هستند و برخی دیگر از روی تفنن کار می‌کنند.

وی با انتقاد از کاهش بودجه خانه هنرمندان ایران بیان کرد: در فرصتی در حضور آقای مسجد جامعی حتما عنوان می‌کنم، خانه هنرمندان تنها سازمانی است که هر سال بودجه‌اش کمتر می‌شود. احتمالا می‌ترسند ما کار دیگری در اینجا انجام بدهیم و نمی‌خواهند به گناه بی افتیم.

این مدیر افزود: در حالی که بسیاری از نهادها با دریافت بودجه‌های کلان کمتر فعالیت فرهنگی و اثرگذاری را دارند شاهد چنین ریکردی همستیم و مایه تاسف است، بودجه خانه هنرمندان هر سال کمتر می‌شود.

هنرمندانی همچون مسعود پاکدل‌، منصور خلج، ‌ سیامک احصایی‌، رضا کیانیان‌، هوشنگ قوانلو، ‌ حسن باستانی‌، محمد حاتمی‌، الناز شاکردوست‌، ناصح کامکاری‌، آرزو افشار‌، ندا هنگامی‌ در مراسم افتتاحیه نمایش " مرداب روی بام " حضور داشتند.

این اثر نمایشی که کاری از گروه تئاتر «یرما» است، هر شب ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه در تالار دکتر ناظرزاده تماشاخانه ایرانشهر به صحنه می‌رود.

حسین پاکدل مرداب روی بام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر