کد خبر: 139212 A

سیدمحمد مساوات، کارگردان نمایش «قصه ظهر جمعه»:

احساس می کنم تئاتر ما نیازمند گونه‌ای است که بتواند مخاطب را درگیر کند. آنچه متاسفانه این روزها زیاد سراغ نداریم و باید در جهت رسیدن به آن تلاش کینم.

ایلنا: نمایش «قصه ظهر جمعه» نوشته و کارگردانی سیدمحمد مساوات روز گذشته برای دومین بار در جریان برگزاری سی و دویمن دوره جشنواره تاتر فجر روی صحنه رفت و با استقبال تماشاگران مواجه شد. کارگردان این اثر یکی از دلایل نگارش و اجرای اثر را دغدغه این روزهای خود در خصوص آسیب شناسی تربیت نسل‌‌ها عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مساوات در ارتباط با داستان این اثر اظهار داشت: ‌ شرح دادن داستان کمی برایم دشوار است اما آنچه به شکل ساده می‌توانم بیان کنم این است با قصه‌ی عقد کنانی مواجه هستیم که بنا به مصلحت‌های برادر بزرگ‌تر و در یک خانواده پر جمعیت برگزار می‌شود.

این کارگردان تصریح کرد: با اثری خانوادگی روبرو هستیم که درباره بنیان‌های خانواده و مسئله تربیت صحبت می‌کند. چیزی که این روزها به شدت ذهنم را مشغول کرده و به نظرم در جامعه ما به موضوع بغرنجی تبدیل شده است، چون آنچه سال‌ها پیش اتفاق افتاده در نهایت به امروز ما انجامیده و باید مورد بررسی قرار بگیرد.

مساوات همچنین در ارتباط با دلایل نگارش متن اثر گفت: نمایش دربردارنده نکاتی است که خودم سال‌ها قبل در دوران کودکی و نوجوانی تجربه کردم و به نوعی می‌توان گفت واجد نوعی حس نوستالژیک است که همچنان با آن در ارتباط هستم. در این اثر به گذشته‌ای تاریخی بازمی‌گردیم که با آن‌ها زیسته‌ایم اما از یاد برده‌ایم، این یادآوری و سفر به زمان و گذشته برای ما جالب، همراه با تبسم و گاهی حسرت است.

وی ضمن ارائه توضیحاتی بیان کرد: احساس می کنم تئاتر ما نیازمند گونه‌ای است که بتواند مخاطب را درگیر کند. آنچه متاسفانه این روزها زیاد سراغ نداریم و باید در جهت رسیدن به آن تلاش کینم. اثر اصلا کمدی نیست و به نوعی اجتماعی و تراژیک محسوب می‌شود. حتی اگر در سالن خنده‌ای هم اتفاق بیفتد بعید می دانم با نگاه عمیق‌تر به قصه دوام زیادی داشته باشد.

نمایش «قصه ظهر جمعه» در اواخر دهه شصت و اوایل دهه هفتاد می‌گذرد و مصائب خانواده پر جمعیتی را روایت می‌کند که علاوه بر مسائل و مشکلات شخصی، درگیر برگزاری مراسم عقدی مصلحتی برای دختر کوچک خانواده هستند که به انجام این کار راضی نیست.

یکی از نکات جالب توجه اجرای این اثر نمایشی طراحی صحنه و ایفای نقش خوب بازیگران بود که هر دو از سوی مخاطبان مورد توجه قرار گرفت.

سیدمحمد مساوات قصه ظهر جمعه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر