کد خبر: 138520 A

نشست رسانه‌ای کارگاه آموزشی «یک هفته با گروتوفسکی» برگزار شد؛

راه‌اندازی مدرسه تئا‌تر از شهریور سال آینده اجرایی می‌شود و کمپانی تئا‌تر آفتاب به صورت تخصصی مدرسه تئا‌تر را پایه‌گذاری می‌کند.

ایلنا: نشست رسانه‌ای اعلام موجودیت کمپانی تئاتر آفتاب و برگزاری کارگاه‌های آموزشی یرژی گروتوفسکی؛ صبح امروز(۱ بهمن) با حضور رضا حداد و محمد چرمشیر در مجموعه تئاتر شهر تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حداد در ابتدای این نشست ضمن اشاره به ضرورت تاسیس کمپانی تئا‌تر گفت: خلق نمایش همه جای جهان برعهده کمپانی‌های تئاتری است اما اینجا با این مقوله آشنا نیستیم و همه چیز برعهده دولت، انجمن نمایش و اداره کل هنرهای نمایشی گذاشته شده است. اما از ۴ سال پیش این روند تغییر کرد و گروه‌های تئاتری خود به سمت تهیه و تولید تئا‌تر رفتند که در این مسیر نیاز است وزارت ارشاد مجوزهای لازم را برای ثبت کمپانی‌ها در اختیار گروه‌ها بگذارد.

وی اصلی‌ترین نیاز کمپانی‌های تئا‌تر را در اختیار داشتن سالن اختصاصی دانست و ادامه داد: کمپانی‌ها در یک سالن تئا‌تر مستقر می‌شوند و فعالیت‌های خود را آغاز می‌کنند، حتی می‌توانند پذیرای گروه‌های میهمان نیز باشند.

وی افزود: کمپانی تئا‌تر آفتاب بر همین مبنا درحال شکل‌ گیری است و تحقیق‌های لازم صورت گرفته و مرام‌نامه‌ی آن نوشته شده است. همچنین گفتگویی با معاون هنری و مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی داشتیم که شکل اساسنامه موردنظر به آن‌ها پیشنهاد شده و امیدواریم این کمپانی طی ۴ سال آینده به‌صورت جدی شکل بگیرد.

این کارگردان با تاکید مجدد برای تاسیس سالن اختصاصی اظهار داشت: همانگونه که همه شاهد هستند؛ من چند سالی است که به دنبال ساخت این سالن هستم و امیدوارم در دوره‌ی ریاست جمهوری دکتر روحانی انجام شود. در این صورت قادر خواهیم بود تا از گروه‌های تهرانی و شهرستانی دعوت کنیم برای کمپانی تئا‌تر آفتاب اثر نمایشی تولید کنند.

حداد تاسیس مدرسه تئا‌تر را یکی دیگر از اهداف این کمپانی دانست و گفت: راه‌اندازی مدرسه تئا‌تر از شهریور سال آینده اجرایی می‌شود و کمپانی تئا‌تر آفتاب به صورت تخصصی مدرسه تئا‌تر را پایه‌گذاری می‌کند. ما قصد داریم با دعوت از هنرمندان و اساتید خارجی آموزش‌ها در این مدرسه را مطابق با متدهای روز جهان پیش ببریم.

این کارگردان همچنین به برنامه‌های سال ۹۳ اشاره کرد و افزود: تولید و اجرای نمایش به صورت حرفه‌ای در سال ۹۳ پیگیری می‌شود و ما به این بسنده نحواهیم کرد که تنها سی شب در تهران آثار را روی صحنه ببریم. بلکه درنظر داریم پس از اتمام اجرا در تهران؛ نمایش‌ها را به سراسر ایران بفرستیم و حتی رایزنی‌هایی برای روی صحنه رفتن نمایش‌ها در کشور‌های خارجی نیز انجام می‌گیرد.

حداد همچنین آموزش و ارتقای حرفه‌ای اعضای کمپانی را یکی دیگر از اهداف جدی دانست و عنوان کرد: با توجه به اینکه تجربه عملی در این زمینه نداریم؛ از اعضای کمپانی‌های تئا‌تر خارجی دعوت خواهیم کرد تا با حضور در ایران تجربه‌های خود درخصوص راه‌اندازی و اداره کمپانی‌ها را دراختیار ما بگذارند.

وی توجه به گردش اقتصادی گروه‌ها و کمپانی‌ها و نیز تهیه تجهیزات روزآمد را یکی دیگر از ضروریات دانست و افزود: وسایل و ابزاری که امروزه برای اجرای آثار نمایشی در اختیار ما قرار دارد؛ حرفه‌ای نیست و فن‌آوری‌های روز جهان در تئا‌تر ایران وجود ندارد که ما با نقشه راه اقتصادی موردنظر به سمت تهیه این تجهیزات برای کمپانی حرکت خواهیم کرد.

وی به بحثبیمه اعضای کمپانی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: ما باید امنیت شغلی اعضای گروه را تامین کنیم تا بتوانند با خیال آسوده به فعالیت خود ادامه دهند و قدم بعد؛ بحثبازاریابی آثار خواهد بود که همه این‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.

محمد چرمشیر(نمایشنامه‌نویس و از اعضای کمپانی تئا‌تر آفتاب) نیز در این جلسه با ارائه توضیحاتی درخصوص برگزاری کارگاه آموزشی گفت: اولین گام کمپانی در زمینه دعوت از میهمانان خارجی در برگزاری کارگاه آموزشی با عنوان ۷ روز با گروتوفسکی خواهد بود که در این خصوص از یاروسلاو فرت(رئیس موسسه بین‌المللی گروتوفسکی و مدیر بخش تئا‌تر پایتخت اروپا در سال ۲۰۱۶) برای حضور در ایران دعوت شده است.

وی ادامه داد: یاروسلاو فرت؛ سرپرست گروه تئا‌تر «زار» است که در سال ۱۹۹۹ تاسیس شده و کانون توجه آن‌ها الهام‌گیری از موسیقی و سنت‌های شرق و غرب است؛ که تا امروز پژوهش‌هایی در زمینه آیین‌های مذهبی ازجمله در کشور‌های گرجستان، ایران، ارمنستان سوریه داشته‌اند.

این نمایش‌نامه نویس تصریح کرد: گروه «زار» همچنین نمایش «اناجیل کودکی» را اجرا کرده‌اند که در کشوره‌ای آلمان، ایتالیا، برزیل و… روی صحنه رفت و بسیار مشهور است. همچنین روزنامه لوس‌آنجلس تایمز این اثر را به عنوان بهترین نمایش موزیکال سال معرفی کرد. همچنین بخش دوم این کار با نام " عمل سزارین، مقاله‌ای در باب خودکشی " را اوت ۲۰۱۲ در بخش جنبی جشنواره ادینبورو به صحنه رفت.

چرمشیر با بیان اینکه شهر براتیسلاوا در صربستان به همراه شهر لیل فرانسه؛ سال ۲۰۱۶ پایتخت فرهنگی جهان می‌شود، اظهار داشت: آقای فرت همچنیین سردبیر یک مجله لهستانی ویژه گروتوفسکی است که زیر نظر موسسه علوم لهستان اداره می‌شود. ایشان همچنین دبیری جشنواره‌ای را برعهده دارد که در سفر خود به تهران؛ آن را معرفی می‌کند تا در صورت تمایل ما به همراه گروه‌های ایرانی در آن شرکت کنیم.

عضو کمپانی تئا‌تر آفتاب؛ زمان حضور یاروسلاو فرت در تهران را بیستم بهمن ماه اعلام کرد و گفت: طی مدت سفر به ایران ۴ روز کارگاه آموزشی برگزار می‌شود که به شیوه آموزشی گروتوفسکی و افزوده‌های پس از گروتوفسکی اختصاص دارد. همچنین نمایش فیلم‌هایی از اجرای‌های گروتوفسکی در دستور کار قرار دارد که پس از آن جلسه گفتگویی با تماشاگران این فیلم‌ها برگزار می‌شود.

وی به دیگر برنامه‌های این هفت روز اشاره کرد و ادامه داد: برگزاری نشست مطبوعاتی و معرفی گروه تئا‌تر زار؛ برگزاری یک نشست با حضور خبرنگاران و همچنین دیدار با دانشجویان در یکی از دانشگاه‌ها ازجمله برنامه‌های مورد نظر است.

چرمشیر تصریح کرد: در زمان حضور آقای فرت قصد داریم ترتیب دیدار ایشان با هنرمندان ایرانی که در کلاس‌های گروتوفسکی شرکت کرده بودند را بدهیم. همچنین تاثیر شیوه تدریس گروتوفسکی بر سینما و بازی در سینما نیز ازجمله برنامه‌هایی است که برگزار می‌شود.

وی با تاکید براینکه پذیرای تعداد محدودی از افراد طی این ۴ روز خواهیم بود، بیان کرد: با انتشار فراخوانی از دوستان دعوت می‌کنیم تا سابقه فعالیت‌های خود را برای ما ارسال کنند و از میان متقاضیان تنها ۲۵ نفر را برای شرکت در کلاس آموزشی ایشان دعوت خواهیم کرد. تاکید ما این است که شرکت کنندگان در این کارگاه حتما فرصت در اختیار کمپانی قرار دهند تا پس از فراگیری مباحث؛ آن‌ها را برای انتقال آموخته‌ها به شهرستان‌های کشور اعزام کنیم.

چرمشیر همچنین درخصوص محل برگزاری و شیوه اداره کلاس گفت: روزی ۸ ساعت کارگاه آموزشی برگزار می‌شود و ۲ ساعت به تحلیل فیلم‌های مرتبط اختصاص دارد که این ۲۵ نفر را به شدت درگیر می‌کند. محل برگزاری کارگاه استودیو فرهنگ است اما با مجموعه تئاترشهر و خانه هنرمندان نیز درحال رایزنی هستیم تا در صورت نیاز از این محل‌ها استفاده کنیم.

وی در پایان با اشاره اینکه هزینه شرکت در کلاس‌ها ۲۵۰ هزار تومان است، گفت: برگزاری کارگاه ۷ روز با گروتوفسکی به دو بخش عمومی و خصوصی تقسیم می‌شود که علاقمندان می‌توانند در بخش عمومی به تماشای فیلم‌های اجراهای یرژی گرتفسکی بنشینند اما در بخش اختصاصی ۲۵ نفر فراخوانده شده‌اند که از هنرمندان تئا‌تر فیزیکال حرفه‌ای کشور هستند. علاقمندان از امروز تا ۹ بهمن فرصت دارند تا سابقه فعالیت‌های خود را بر‌ای ما ارسال کنند.

همچنین محمدرضا فرزاد(مسئول پیگیری راه‌اندازی کمپانی تئاتر آفتاب و مدرسه عالی تئاتر) در این جلسه اظهار داشت: همراه آقای حداد و محمد چرمشیر شرایط راه‌اندازی این دو مجموعه را پیگیری کردیم که بخشی از آن به صورت اینترنتی انجام شد و بخش دیگر با حضور و تحقیق در کمپانی‌های تئاتر کشورهای اروپایی مثل آمستردام، هلند، بلژیک و کمپانی شابنه در آلمان صورت گرفت.

وی ادامه داد: برای تاسیس مدرسه تئاتر با مهمترین مدرسه تئاتر آلمان مذاکراتی داشتیم و به بعضی از سرفصلها و شرح دروس رسیدیم. همچنین درنظر داریم فاصله آموزش تا حضور روی صحنه را در دوره عالی متمرکز کنیم که تاکید ویژه در بحثآموزش مشخصا بر بازیگری و کارگردانی معطوف است و رویکردی کاملا عملی به موضوع داریم.

فرزاد؛ ارتقای توان علمی و عملی شرکت کنندگان را پیش فرض کمپانی دانست و اظهارداشت: مانند همه مدرسه‌های تئاتر خود را ملزم به ایجاد شغل و ادامه فعالیت افراد فارغ‌التحصیل می‌دانیم و برهمین اساس با کارگردانان سینما، تئاتر و تلویزیون وارد گفتگو خواهیم شد.

وی در پایان به وجه تمایز مدرسه بازیگری و کارگردانی موردنظر در مقایسه با دیگر آموزشگاه‌های موجود اشاره کرد و اظهار داشت: به طور یقین وجه متمایزکننده ما دعوت از مدرسان خارجی است که جزییات آن را در اختیار رسانه‌ها خواهیم گذاشت.

رضا حداد در پایان این نشست درخصوص دعوت از گروه تئاتر دایره دهر به کمپانی تئاتر آفتاب گفت: گروه تئاتر «سایه» و «بازی» کار خود را با کمپانی آغاز می‌کنند و درصورتیکه توان اقتصادی سرویس دادن به دایره دهر را داشته باشیم، قطعا از آنها دعوت خواهد شد.

علاقمندان حضور در این کارگاه می‌توانند با ارسال کامل تجربیات خود در زمینه‌ی بازیگری به آدرس اینترنتیinfo @ aftabtheatrevimpany. comدر این رویداد شرکت کنند. آمادگی بدنی برای حضور در این کارگاه ضروری است، همچنین افرادی که به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند در اولویت قرار می‌گیرند.

رضا حداد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر