کد خبر: 743590 A

وزیر خارجه افغانستان:

وزیر خارجه افغانستان امروز- سه‌شنبه- تأکید کرد که کشورش حقوق زنان را خط قرمز در روند گفتو گوهای صلح با آمریکا و گروه طالبان می‌­داند.

به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، «صلاح الدین ربانی» وزیر امور خارجه افغانستان، امروز- سه‌شنبه- در گفت و گو با روزنامه «بیلد» آلمان گفت: «در حال حاضر محدودیت­‌هایی برای حضور دختران در مدارس وجود دارد.... ما آنچه را که از ۱۸ سال پیش انجام داده­‌ایم، قربانی نخواهیم کرد».

وی در ادامه با تأکید بر حمایت کامل از مذاکرات جاری صلح در قطر تأکید کرد که مذاکره تنها ابزار موجود برای پایان دادن به درگیری­‌ها و چنین مشکلاتی است.

اما ربانی در ادامه اظهارات خود افزود: «کاملا واضح است، هنگامی که ما از صلح صحبت می­‌کنیم، این به مفهوم عقب‌نشینی ما و تأسیس مجدد رژیم طالبان در کشور نیست».

وی تأکید کرد که اگر ما از صلح و ثبات و سرمایه‌گذاری خارجی در کشور برخوردار باشیم، دیگر مردم تمایلی ندارند که افغانستان را ترک کنند و در این کشور باقی خواهند ماند. بنابراین عملیات صلح بسیار مهم است.

گروه طالبان به‌رغم درخواست واشنگتن برای مشارکت دولت افغانستان در گفت‌وگوی افغانی- افغانی با انجام مذاکرات مستقیم با «اشرف غنی» رئیس‌جمهوری این کشور مخالفت کرده است.

ربانی تأکید کرد آلمان که در افغانستان حضور نظامی دارد، می­‌تواند میزبان دور سوم مذاکرات صلح باشد.

وزیر خارجه افغانستان در پایان گفت: «چنانچه هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان نیز اخیرا اعلام کرده، این کشور آماده میزبانی گفت‌وگوهای صلح است و دولت افغانستان از این موضوع قدردانی می­‌کند».

 

مذاکرات صلح با طالبان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر