کد خبر: 741585 A

سخنگوی وزارت خارجه عراق در گفت‌وگو با ایلنا:

سخنگوی وزارت خارجه عراق تأکید کرد که این کشور شاهد تحولات ریشه­‌ای و واقعی است و امروز از طریق قدرت و انسجام مردم و استناد به پیروزی‌هایی که این مردم و نیروهای مسلح محقق کرده‌­اند، حضور و تاثیر خود را از نو تثبیت می‌­کند.

سخنگوی وزارت خارجه عراق در تشریح وضعیت سیاسی و اقتصادی و امنیتی این کشور در گفت‌و‌گو با ایلنا گفت: درباره اوضاع سیاسی و اقتصادی باید گفت که عراق در حال حاضر سیاست اعتدال را در منطقه در پیش گرفته است. این سیاست بر عدم جانبداری و دخالت در سیاست  در منطقه مبتنی است.  بنابراین عدم وجود چنین رویکردی موجب ایجاد معادله متوازن و برقراری ثبات و امنیت در منطقه نمی­‌شود. همچنین باید تأکید کرد که امنیت و توسعه دو عنصر غیر قابل تفکیک و جدائی‌ناپذیر در منطقه هستند.

الصحاف در ادامه گفت: بنا بر این اصل، باید تمام طرف­‌ها در منطقه و کشورهای همسایه در دیدگاه استراتژیک برای امنیت و توسعه و هموار کردن مسیر این دو عنصر حیاتی مشارکت داشته باشند.

وی تأکید کرد که بر این اساس، تمام کشورهای همسایه به ویژه جمهوری اسلامی ایران در عین حفظ حق حاکمیت و احترام به ویژگی منحصر به فرد هر یک از کشورها در چارچوب هویت ملی عراق باید نقشی اثرگذار و کارآمد در این زمینه ایفا کنند.

سخنگوی وزارت خارجه عراق گفت: ما معتقدیم که عراق در حال حاضر سنگ موازنه در منطقه است که برای آن ثبات و تأمین منافع مشترک خواسته می‌­شود.

وی تأکید کرد که اکنون دروازه‌­های عراق به روی تمام طرف‌ها باز است و با همه آنها با هدف دیدگاه امنیتی، اقتصادی، استراتژیک و تقویت روابط دو جانبه به منظور تحقق منافع همه‌جانبه و تقویت صلح و امنیت بین‌المللی در این راستا منسجم و هماهنگ است.

الصحاف در ادامه افزود: عراق در حال حاضر به ویژه در مرحله پس از داعش و تحقق پیروزی‌­ها و دستاوردها در تمام سطوح از طریق تلاش و فداکاری­‌های فرزندان این سرزمین از تمام ادیان و و تشکل­‌ها در تمام استان­‌ها می‌­تواند نقش مهم و بارزی را در پیشبرد این معادله ایفا کند.

وی تأکید کرد که ما امروز در برابر عراقی قرار داریم که نشانه­‌های قدرت را ترسیم و به نقش‌­های جدیدی اشاره می­‌کند که موقعیت و جایگاه پیشین خود را باز پس گرفته  و تمدن کهن خود را احیا و بازسازی می‌­کند.

سخنگوی وزارت خارجه عراق گفت:‌ ما بر این باور هستیم که نقش‌­های جدیدی که عراق می­‌تواند ایفا کند، از منافع کشورهای هم­جوار جدا و منفک نبوده و از طریق گفت‌وگوی عمیق، هماهنگی مستمر، رایزنی متبادل و رعایت منافع تمام طرف‌­ها در چارچوب حفظ حق حاکمیت، معادله بسیار متوازنی را ایجاد خواهد کرد که بر آگاه‌سازی نسبت به نگرانی­‌ها و چالش‌­های مشترک مبتنی است.  

وی در ادامه تشریح وضعیت سیاسی و اجتماعی عراق گفت: عملیات دموکراسی در عراق که پارلمان و دولت‌های متوالی این کشور از دل آنها بیرون آمده است، همزمان با تکامل فرایند آن روز به روز تقویت و بر قدرت و توان آن افزوده شد و خود را از درون اصلاح کرده است. چنانچه برخی از اندیشمندان معتقدند که نظام­‌های دموکراتیک خود را اصلاح می­‌کنند. این بدان مفهوم است که برخی ملاحظات وجود دارد اما همزمان، مسیر مستمر و همیشگی آن اصلاح می‌­شود.

الصحاف گفت‌:‌ در حال حاضر تنها گزینه پیش رو برای مردم عراق، تقویت نظام سیاسی و حفظ قدرت وجود دولت و وحدت و انسجام جامعه و صلح داخلی  و نیز حفظ دستاوردهای عملیات دموکراسی در عراق است.

وی تأکید کرد: در حال حاضر قدرت در عراق به طور صلح‌آمیز منتقل می­شود، انتخابات آزاد برگزار می­‌شود و جهانیان شاهد و  نظاره‌گر وقایع و رویدادهای عراق هستند .

سخنگوی وزارت خارجه عراق تأکید کرد: عراق که شاهد تحولات ریشه‌­ای و واقعی است،‌ امروز از طریق قدرت و انسجام مردم این کشور و استناد به پیروز­ی­‌هایی که این مردم و نیروهای مسلح و تمام تشکل­‌های آن چون «ارتش عراق»، «حشد الشعبی»، «پلیس فدرال»، «دستگاه مبارزه با تروریسم»، «نیروهای پیشمرگه و عشائر» این کشور محقق کرده­‌اند، حضور و تاثیر خود را از نو تثبیت می­کند.

وی در پایان گفت: پیروزی مردم عراق در حقیقت تعبیر اراده آنها و نظام سیاسی عراق بیانگر آگاهی مردم نسبت به لزوم استمرار دموکراسی و حمایت از آن و توجه به تقویت راهبردی آن است.

 

امنیت عراق جمهوری اسلامی ایران سخنگوی وزارت خارجه عراق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر