کد خبر: 718539 A

صدر اعظم آلمان و رئیس جمهوری فرانسه امروز- سه شنبه- قصد دارند در سالروز امضای معاهده مودت الیزه در پاریس پیمان دوستی جدیدی را در شهر «آخن» واقع در غرب آلمان امضا کنند.

به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، «آنگلا مرکل» صدر اعظم المان و «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهوری فرانسه امروز -سه‌شنبه- در سالروز امضای معاهده مودت الیزه قصد دارند پیمان دوستی دیگری را در شهر «آخن» آلمان امضا کنند.

معاهده آخن دو کشور همسایه را به تقویت همکاری در زمینه سیاست‌های اتحادیه اروپا و عمل در راستای اتخاذ سیاست خارجی و امنیتی مشترک و نیز تقویت تکامل اقتصادی ملزم می‌کند.

«ولفگانگ شویبله» سیاستمدار آلمانی قبل از آغاز این نشست، در مصاحبه با خبرنگاران رئیس فعلی پارلمان فدرال این کشور (بوندستاگ) را به جاه‌طلبی بیشتری در سیاست اتحادیه اروپا فرا خواند. 

شویبله گفت: «ما بار دیگر به طرح‌های تکمیلی و بنیادی معناداری نیاز داریم که  نشان می‌دهد اروپا اهداف کیفی کاملا متفاوتی از تک تک کشورهای عضو را محقق کرده است». 

«شارل دوگل» رئیس‌جمهوری وقت فرانسه و «کنراد ادنائر» صدر اعظم وقت آلمان در ۲۲ ژانویه ۱۹۶۳ معاهده مودت الیزه را امضا کردند که مفاد آن انجام مشاوره‌های منظم بین دو کشور در بالاترین سطح دولتی است.

اتحادیه اروپا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر