کد خبر: 693645 A

شبکه خبری «سی‌ان‌بی‌سی» از تمایل ۱۳ کشور از جمله مصر برای خرید سامانه موشکی اس- ۴۰۰ روسیه خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم،‌ منابع نظامی و دیپلماتیک مصر اعلام کردند که مذاکرات برای خرید پدافند هوائی اس- ۴۰۰ روسیه توسط مصر عملا آغاز شده و قاهره خواهان اصلاح قرارداد خرید سامانه اس- ۳۰۰ پس از دریافت سه گروه از این موشک‌هاست. 

منابع نظامی مصر تأکید کردند که «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر و «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه این موضوع را در سفر السیسی به روسیه و دیدار با پوتین مورد بحث و بررسی قرار دادند. 

این منابع افزودند که سرتیپ اول «محمد زکی» وزیر دفاع مصر، قبل از السیسی نیز به مسکو سفر کرده و ضمن بازدید از نمایشگاه نظامی «ارمیا ۲۰۱۸» در مورد خرید سامانه موشکی اس- ۴۰۰ با سران روسیه بحث و گفت‌وگو کرده است. 

منابع دیپلماتیک مصر تأکید کردند که فقط نظامی‌ها در مورد موضوعات نظامی صحبت کنند،‌ اما می‌توان گفت که روسیه اخیرا اقدام به درج نام مصر در فهرست کشورهای خریدار سامانه اس- ۴۰۰ کرده است.

این منابع گفته‌اند که ابتدا صحبت از خرید سامانه اس- ۳۰۰ بود اما با آمدن سیستم مدرن‌تر و پیشرفته‌تر قبل از پایان مذاکرات،‌ طرف مصری در مورد خرید سامانه اس- ۴۰۰ با طرف روسی صحبت کرد. 

منابع دیپلماتیک گفتند: «احتمالا مصر سامانه¬های اس- ۳۰۰ را برای پوشش تمام نیازهای خود خریداری کند اما در حال حاضر صحبت از یک گروه از سامانه اس- ۴۰۰ نیست. 

این منابع تأکید کردند که وابسته نظامی جدید در سفارت مصر امروز به مسکو خواهد رفت و قطعا این موضوع را با شتاب بررسی خواهند کرد.  

سامانه موشکی اس- ۴۰۰ قوی‌ترین موشک‌های دفاع هوائی در حال حاضر است به گونه‌ای که هیچ دولتی تا کنون مشابه آن را تولید نکرده است. این موشک‌ها برای از بین بردن هواپیماهای جاسوس الکترونیکی، هواپیماهای تشخیص رادار و کنترل از راه دور، هواپیماهای شناسایی، هواپیماهای استراتژیک و تاکتیکی، موشک‌های بالستیک تاکتیکی و عملیاتی، موشک‌های بالستیک، موشک‌های بالستیک میان‌برد و تمام وسایل حمله هوایی حال و آینده طراحی شده‌اند. 

 

 

 

روسیه مصر سامانه اس- 400
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر