کد خبر: 687786 A

بلومبرگ بررسی کرد؛

قیمت نفت در روزهای گذشته شش و سه دهم درصد کاهش داشت که بیشترین میزان از اوایل ماه فوریه به حساب می‌آید.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری بلومبرگ، قیمت نفت طی روزهای اخیر و در آستانه اعمال بسته دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران به پایین‌ترین میزان در شش ماه گذشته رسید. 

قیمت نفت در روزهای گذشته شش و سه دهم درصد کاهش قیمت داشت که بیشترین میزان از اوایل ماه فوریه به حساب می‌آید. 

آمریکا اجازه داده تا هشت کشور (از جمله ژاپن، هند و کره‌جنوبی) ‌پس از اعمال تحریم‌ها نیز به خرید نفت از ایران ادامه دهند. 

«جین مک‌گیلان»، تحلیل‌گر ارشد مؤسسه تردیشن انرژی، گفت: «کاهش تقاضا و این ایده که منابع نفتی به اندازه کافی وجود خواهد داشت، باعث افت قیمت در بسیاری از بازارها شده است.»

افزایش قیمت نفت و رسیدن آن به بالاترین میزان در چهار سال گذشته در اوایل ماه اکتبر، نشان از بی‌نظمی در ارزش بازار سهام داشت که به نگرانی‌ها درباره تقاضای نفت دامن زد. 

«یوجین واینبرگ»، رئیس مؤسسه تحقیقاتی کومرزبانک، گفت: «بازار از خطر کمبود منابع انرژی در سه‌ماهه چهارم  فاصله گرفته و درست در نقطه مقابل قرار دارد. این تغییر به تنزل قیمت‌ها از سوی صندوق‌های سرمایه‌گذاری انجامیده و همین امر قیمت‌های نفت را کاهش داده است.»

«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا پیش از این از معافیت هشت کشور از تحریم‌های نفتی ایران خبر داده بود.

وی در این‌باره گفت: «هشت کشور در مورد تحریم‌ها معافیت گرفته‌اند و دو کشور از آنها قرار است واردات نفت از ایران را به صفر برسانند. دلیل معافیت به این دو کشور این بود که چند هفته‌ای طول خواهد کشید که واردات خود را به صفر برسانند. شش کشور دیگر هم تضمین‌های فراوانی را قبول کرده‌اند و به این دلیل برای آنها معافیت در نظر گرفته شده است».

وزیر خارجه آمریکا افزود: «این کشورها به میزان چشمگیری واردات‌شان را کاهش داده‌اند اما اینکه میزان کاهش چه میزان خواهد بود، دوشنبه اعلام خواهد شد. بهای نفتی که می‌تواند ایران بفروشد، بهای نفت برنت در ماه مه سال ۲۰۱۸ است، زمانی که دونالد ترامپ از برجام خارج شد، و آمریکا نخواهد پذیرفت که پول بیشتری به ایران داده شود، به خاطر اینکه فشار حداکثری نتیجه بهتری داشته باشد.»

وی با ادعای این‌که میزان کاهش سه تا پنج برابر چیزی است که تحلیلگران انتظار داشتند، گفت که درآمد نفت ایران به صفر خواهد رسید و به هر میزانی هم که نفت بفروشد در بانک‌هایی خواهد بود که فقط و فقط با این تبصره که برای مصارف بشردوستانه باشد و برای نهادها و اشخاصی که تحت تحریم هستند، استفاده نشود.

تحریم‌های نفتی علیه ایران قیمت نفت در بازارهای جهانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر