کد خبر: 681473 A

رئیس‌جمهوری عراق تأکید کرد که این کشور باید صحنه تلاقی و توافق در راستای خدمت به منافع منطقه و جهان باشد نه اینکه تبدیل به عرصه‌ای برای درگیری و اختلاف‌ها شود.

به گزارش ایلنا به نقل از سومریه نیوز، «برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق در مراسم استقبال از سفرای کشورهای عربی و اسلامی در بغداد گفت: ‌«عراق یک کشور محوری در منطقه است که به موجب این امر نقش­‌ها و مسئولیت‌­هایی را برای کاهش مشکلات و تنش­‌ها و تقویت و تحکیم رشته­‌های تفاهم و همکاری به عهده دارد».

رئیس‌جمهوری عراق در اظهارات خود افزود: «روابط تاریخی برگرفته از عمق عربی- اسلامی در منطقه نقطه­‌های اشتراک سیاسی و استراتژیک مهمی را ایجاد کرده و به منطقه این فرصت را می‌‌دهد که نقش محوری را در معادلات جهانی بازی کند».

وی در ادامه گفت: «نگاه عراق به روابطش با همه بر اساس اصل رعایت منافع مشترک و عدم دخالت در امور داخلی و عدم تمرکز بر جبهه‌گیری­‌ها و موضع گیری­‌های مخالف است».

صالح تأکید کرد که عراق در حال ورود به مرحله جدیدی برای تشکیل یک دولت مقتدر و کارآمد به منظور عبور از چالش­‌ها و عقب‌ماندگی‌ها­ در مسیر صلح و پیشرفت مردم این کشور است.

در همین راستا،‌ «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر مکلف عراق برای اقناع کمیته­‌های سیاسی به منظور تسهیل روند مأموریت خود و عدم ایجاد موانع بیشتر در این مسیر  تلاش می‌­کند. برخی گزارش­ ها از احتمال تشکیل دولت در روز شنبه آینده حکایت می­‌کنند.

به گفته یکی از افراد سیاسی شرکت‌کننده در مذاکرات تشکیل دولت، برخی کمیسیون­‌های سیاسی اسامی نامزدهای خود را تقدیم نخست‌وزیر مکلف کرده­‌اند اما رایزنی­‌هایی برای تصدی پست وزارتخانه­‌ها و برخی پست­‌های حاکمیتی و خدماتی دیگر همچنان ادامه دارد.

طبق پیش‌بینی این منبع سیاسی که خواست نامش فاش نشود، کمیسیون‌های پارلمانی روز چهارشنبه برای صدور لیست نهائی اسامی نامزدها  به توافق می­‌رسند تا این لیست تقدیم نخست‌وزیر شده و احتمالا روز شنبه آینده دولت تشکیل شود.

این منبع از احتمال خالی ماندن برخی پست­‌ها تا قبل از تشکیل جلسه پارلمان در روز دوشنبه آینده سخن گفت و این بدان مفهوم است که یا همزمان با تشکیل دولت این پست­‌ها کامل می­‌شوند و یا تا پایان ماه یعنی اتمام مهلت قانونی خالی می­‌مانند.‎

 

عادل عبدالمهدی برهم صالح تشکیل دولت عراق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر