کد خبر: 678917 A

چین با راه‌اندازی کارزاری علیه فرآورده‌های حلال، از مبارزه با «افراط‌گرایی» در استان شین‌جیانگ خبر می‌دهد. این استان محل زندگی اقلیت مسلمان اویغور است. پیش‌تر داشتن ریش بلند و پوشیدن حجاب در این استان ممنوع شده بود.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، چین در سال‌های گذشته به اقدامات سرکوبگرانه متعددی در استان شین‌جیانگ دست زده است. در تازه‌ترین اقدام رهبران حزب کمونیست در اورومچی، مرکز این ایالت، برای مبارزه سرسختانه با گرایش «پان‌حلال» سوگند یاد کردند.

در مقاله‌ای که در صفحه رسمی مربوط به این شهر در شبکه اجتماعی «وی‌چت» منتشر شده، از اعضای حزب کمونیست خواسته شده که سوگندنامه مزبور را در صفحات خود در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنند.

در متن سوگند‌نامه آمده است: «اعتقاد من مارکسیسم−‌لنینیسم است. من باید پرچم را بالا ببرم و با گرایش پان‌حلال تا نابودی آن مبارزه کنم. در این اعتقاد استوار هستم، حتی تا پای مرگ!»

 در این بیانیه گفته شده که مقام‌های دولتی نباید محدودیت‌های غذایی داشته باشند و منوی غذاخوری‌ها بایستی به نحوی تغییر کند که مقام‌ها بتوانند طعم «غذاهای ملیت‌های مختلف» را بچشند.

روزنامه دولتی «گلوبال‌تایمز» چین نیز به نقل از کسانی که به عنوان «کارشناس» معرفی شده‌اند، چنین نوشت که گرایش «پان‌حلال» مرز میان دین و زندگی سکولار را مخدوش می‌کند و «غرق شدن در افراط‌گرایی مذهبی» را آسان‌ می‌سازد.

مسلمانان اویغور و دیگر اقلیت‌های مسلمان در چین مجبور به رعایت قوانین سختگیرانه‌ای هستند که از طرف حکومت وضع شده است، از جمله ممنوعیت داشتن ریش و پوشیدن برقع.

سازمان ملل متحد در ماه اوت امسال گزارشی از وضعیت این گروه قومی منتشر کرد که در آن آمده بود بسیاری از اعضای اقلیت مسلمان در چین به دلیل تخلف‌های ناچیز نظیر تماس با اعضای خانواده در خارج از کشور یا به اشتراک گذاشتن تبریک به مناسبت اعیاد اسلامی در شبکه‌های اجتماعی به اردوگاه‌های آموزشی فرستاده شده‌اند.

دولت چین وجود چنین اردوهایی را تکذیب کرده اما شواهدی، از قبیل اسناد دولتی و شهادت بازداشت‌شدگان پیشین، وجود چنین اردوگاههایی را تأیید می‌کند.

 

محصولات غذایی حلال
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر