کد خبر: 677054 A

وزیر خارجه اسبق آمریکا:

وزیر خارجه اسبق آمریکا اظهار داشت، دولت واشنگتن می‌بایست به‌جای خروج از توافق هسته‌ای (برجام)، از آن به‌عنوان اهرم فشار علیه ایران در مسائل موشکی استفاده می‌کرد.

به گزارش ایلنا، «جان کری» وزیر خارجه اسبق آمریکا، که پیشتر گفته بود در دوران ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ» چندین بار با «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران دیدار کرده است، روز گذشته در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌ان»، تصریح کرد که این دیدارها پیش از خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای انجام شده است.

کری گفت: «این که آن‌ها (دولت دونالد ترامپ) نمی‌خواهند که من حرف بزنم موضوعی جداگانه‌ است، اما من به شما می‌گویم که من از زمان خارج شدن رئیس‌جمهور از توافق( هسته‌ای) با هیچ ایرانی‌ دیدار نکرده‌ام».

وزیر خارجه سابق آمریکا در انتقاد از اقدام دولت ترامپ به خروج از توافق هسته‌ای با ایران، اظهار داشت: «خروج از این توافق به منزله از دست دادن بهترین گزینه بود. آمریکا می‌توانست از ماندن در برجام به عنوان اهرم استفاده کند و کشورهای دیگر را برای همکاری با خود ترغیب کند. آمریکا با ماندن در برجام می‌توانست با کمک سایر کشورها از ایران بخواهد تا در خصوص برنامه موشکی‌اش و همچنین حمایتش از حزب‌الله و فعالیت‌های منطقه‌ای پاسخگو باشد».

وی افزود: «فکر نمی‌کنم خروج از برجام و خشمگین کردن همه به نفع کشورمان باشد و من آزادم ضمن احترام به این تصمیم، حرفم را بزنم».

برجام کری و ظریف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر