کد خبر: 666744 A

نتایج اولیه انتخابات سراسری سوئد اعلام شد که بر اساس آن اقبال عمومی به حزب افراط‌گرای دموکرات‌های سوئدی افزایش یافته است.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری سی‌ان‌ان،‌ پس از آن‌که دو ائتلاف اصلی میانه‌روی سوئد نتوانستند در انتخابات پارلمانی اکثریت آرا را به خود اختصاص دهند و حزب راست افراطی دموکرات‌های سوئدی توانست آرا چشمگیری را به خود جلب کند، وضعیت سیاسی در این کشور به بن‌بست رسیده است. 

این نشان از آن دارد که تشکیل دولت ائتلافی مسیری است طولانی و نامطمئن و نگرانی‌ها از آن است که اپوزوسیون راست میانه با حزب دموکرات‌های سوئدی که ریشه در جنبش‌های نئونازی دارد، دست به ائتلاف بزند تا قدرت را در دست گیرد. 

 حزب سوسیال‌دموکرات به رهبری «استفان لوفون» نخست‌وزیر این کشور، توانست با ۴۰ و شش دهم درصد آرا با اندکی اختلاف در صدر جدول قرار بگیرد. این در حالی است که اتحاد راست میانه موسوم به بلوک «آلیانس» توانست ۴۰ و سه دهم آرا را به خود اختصاص دهد.

این در حالی است که حزب راست افراطی دموکرات‌های سوئدی توانست ۱۷ و شش دهم آرا را به خود اختصاص دهد که نسبت به انتخابات سال ۲۰۱۴ افزایشی تقریبا پنج درصدی داشته است. 

نتایج اعلام‌شده بر اساس ۹۹ درصد از آرا شمارش شده است و نتایج تا روز چهارشنبه نهایی نمی‌شود. 

 

استفان لوفون انتخابات سوئد دموکرات‌های سوئدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر