کد خبر: 658908 A

انتشار تصویری قدیمی از کشیش آمریکایی دربند در ترکیه، در حالی‌که تصویری از شمش طلا را در جریان لشکرکشی آمریکا به عراق در دست دارد، پرسش‌های بسیاری را درباره نیات این شخصیت آمریکایی به‌وجود آورده است.

به گزارش ایلنا به نقل از السومریه‌نیوز، گزارش‌های مربوط به بازه زمانی ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ درباره «اندرو برانسون» کشیش ۵۰ ساله آمریکایی که اکنون در ترکیه بازداشت شده و به عامل اصلی بحران در روابط این دو کشور منجر شده است، نشان می‌دهد که وی در لشکرکشی آمریکا به عراق مشارکت داشت.

اخیرا نیز تصویری قدیمی از کشیش اندرسون در دوران حضور نظامی‌اش در عراق منتشر شده است در حالی‌که وی یک شمش طلا در دست گرفته است.

طبق این گزارش، اطلاعات فاش‌شده نشان می‌دهد که واشنگتن نگران است که دستگاه‌های اطلاعاتی ترکیه نیز به این اطلاعات و داده‌ها دست بیابند و مساله آزادی کشیش برانسون را برای دولت آمریکا که تهدیدهای خود علیه ترکیه را به صورت بی‌رحمانه تشدید کرده است، پیچیده کند.

اطلاعاتی وجود دارد مبنی بر این‌که نیروهای ویژه آمریکا که در ترکیه حضور دارند برای ترور این کشیش دربند تلاش می‌کردند تا اطلاعات خطرناکی که وی دارد، به روابط دو هم‌پیمان (آنکارا و واشنگتن) ضربه نزند ولی این طرح آمریکا شکست خورد.

بازداشت کشیش اندرو برانسون در ترکیه در سال ۲۰۱۶، بعد جدیدی به روابط متشنج میان آنکارا و واشنگتن افزوده و یکی از مهم‌ترین عوامل برای تشدید این بحران شده است.

اندرو برانسون در پی کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ به اتهام جاسوسی، تروریسم و ارتباط با شبکه «فتح‌الله گولن» روحانی تبعیدی ترک مقیم آمریکا و گروهای شورشی کرد، بازداشت شده است. وی این اتهام‌ها را رد کرده است.

5b7a72f195a59757458b459b

 

 

جنگ عراق اندرو برانسون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر