کد خبر: 658619 A

جلسه اعلام تشکیل فراکسیون اکثریت پارلمانی در عراق که حق قانونی تشکیل دولت را خواهد داشت، با محوریت رهبر ائتلاف «سائرون» بی‌نتیجه پایان یافت و قرار است امروز فراکسیون بزرگ‌تری با محوریت رهبران ائتلاف‌های «دولة القانون» و «الفتح» اعلام شود.

به گزارش ایلنا به نقل از السومریه‌نیوز، «مقتدی صدر» رهبر ائتلاف انتخاباتی «سائرون»، «سید عمار حکیم» رهبر جریان «الحکمه»، «حیدر العبادی» رهبر ائتلاف «النصر»، «صالح المطلک» رهبر ائتلاف «تحالف القوی» و تعداد دیگری از رهبران سیاسی عراق، یکشنبه‌شب برای تشکیل فراکسیون اکثریت در پارلمان گرد هم آمدند ولی این نشست با صدور یک بیانیه و بدون اعلام تشکیل این فراکسیون پایان یافت.

در این بیانیه آمده است که حاضران بر سر تشکیل هسته اولیه فراکسیون بزرگ‌تر به توافق رسیدند.

این بیانیه همچنین از توافق بر سر برنامه دولت جدید به‌عنوان دولتی فرافرقه‌ای و توانمند برای تحقق حقوق شهروندی، عدالت و سازندگی کشور خبر داده و از سایر ائتلاف‌ها هم دعوت کرده به این برنامه بپیوندند.

خبرگزاری «الغد پرس» علت لغو کنفرانس خبری که قرار بود پس از این نشست برگزار شود را ناکامی گروه‌های شرکت‌کننده در رسیدن به توافقی اصولی برای تشکیل فراکسیون مذکور و دولت جدید عنوان کرد.

تعداد کرسی‌های پارلمان عراق ۳۲۹ کرسی است و برای تشکیل فراکسیون بزرگ‌تر باید ائتلافی با عضویت نصف به علاوه یک نماینده تشکیل شود.

از غایبان بزرگ در نشست مذکور، «ایاد علاوی» رهبر ائتلاف «الوطنیه» و نیز چند حزب کُرد و سنی عمده بودند که به‌رغم فشارهای آمریکا از شرکت در نشست خودداری کردند.

در جبهه مقابل اما رئیس دفتر «نوری المالکی» رهبر ائتلاف «دولة‌القانون» در پیامی توییتری اعلام کرد تماس‌هایی میان پنج ائتلاف سیاسی برقرار است تا امروز - دوشنبه- فراکسیون بزرگ‌تر (این بار با محوریت المالکی و العامری) اعلام شود.

یک منبع نزدیک به ائتلاف «الفتح» و دولة‌القانون اعلام کرده که این ائتلاف تاکنون ۱۹۲ کرسی را برای تشکیل فراکسیون بزرگ‌تر جذب کرده است.

در چهارمین دوره انتخابات پارلمانی عراق، فهرست‌های انتخاباتی سائرون با ۵۴ کرسی، الفتح به رهبری هادی العامری با ۴۸ کرسی و النصر به رهبری حیدر العبادی با ۴۲ کرسی در رتبه اول تا سوم قرار گرفته‌اند.

فراکسیون اکثریت عراق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر