کد خبر: 652024 A

طبق گزارش محرمانه سازمان ملل؛

کارشناسانی در سازمان ملل متحد طی گزارشی مدعی شده‌اند که کره‌شمالی نه تنها برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را متوقف نکرده است بلکه برای فروش تسلیحات به انصارالله در یمن تلاش می‌کند.

به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، یک گزارش محرمانه سازمان ملل، که امروز- شنبه- منتشر شد، نشان می‌دهد کره‌شمالی برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را متوقف نکرده است و همچنان به نقض تحریم‌های اعمال‌شده علیه آن از سوی شورای امنیت، ادامه می‌دهد.

در این گزارش سازمان ملل ادعا شده که همکاری نظامی ممنوعه میان کره‌شمالی و سوریه «همچنان بی‌وقفه ادامه دارد».

کارشناسان مستقل سازمان ملل که گزارش مذکور را آماده کرده‌اند، همچنین مدعی شده‌اند که کره‌شمالی در تلاش است تسلیحاتی را به گروهی از کشورهای خاورمیانه و آفریقا از جمله «انصارالله» در یمن بفروشد.

در این سند ۱۴۹ صفحه‌ای آمده است: «کره شمالی برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را متوقف نکرده و همچنان به نقض عهدنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل ادامه داده است و با استفاده از کشتی به انتقال محصولات نفتی و ذغال‌سنگ اقدام کرده است.»

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که کره‌شمالی با سوریه همکاری نظامی داشته و در تلاش بوده تا به انصارالله یمن سلاح بفروشد. 

بر اساس این گزارش، کره‌شمالی از اکتبر ۲۰۱۷ تا مارس ۲۰۱۸، ممنوعیت داد و ستد منسوجات را زیر پا گذاشته و بیش از ۱۰۰ میلیون دلار به کشورهایی چون هند، غنا، چین، مکزیک، سری‌لانکا، تایلند، ترکیه و اوروگوئه صادرات داشته است.

«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا، روز گذشته ادامه فشارها به پیونگ‌یانگ را خواستار شد و اظهار کرد که عملکرد کره‌شمالی در زمینه خلع تسلیحات هسته‌ای «کُند» است.

 

 

کره‌شمالی و انصارالله یمن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر