کد خبر: 651583 A

افزایش تولید نفت عربستان، عراق و نیجریه موجب شده تولید اوپک ۳۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد و کسری تولید در ونزوئلای بحران‌زده، لیبی درگیر تنش‌های سیاسی و ایران مشمول تحریم‌های آمریکا را جبران کند.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری بلومبرگ، تولید نفت خام سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در ماه گذشته میلادی افزایش یافت. این افزایش در پی آن صورت می‌گیرد که عربستان سعودی تولید نفت خود را بالا برده است تا پاسخگوی نیاز مصرف‌کنندگان باشد. 

تولید نفت عربستان با ۲۳۰ هزار بشکه در روز افزایش به ۱۰ میلیون و ۶۵۰ هزار بشکه در روز رسید. این میزان تولید فاصله اندکی با رکورد تولید این کشور در سال ۲۰۱۶ دارد. 

نمودار زیر نشان‌دهنده روند افزایش تولید نفت خام از سوی عربستان سعودی است:

crude

 

افزایش تولید نفت عربستان، عراق و نیجریه موجب شده تولید اوپک ۳۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد و کسری تولید در ونزوئلای بحران‌زده، لیبی درگیر تنش‌های سیاسی و ایران مشمول تحریم‌های آمریکا را جبران کند. این سازمان با ۱۵ کشور عضو آن، در مجموع روزانه ۳۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه نفت خام تولید می‌کند. 

افزایش تولید عربستان نشان از عزم این کشور برای کنترل قیمت‌ها و آسیب دیدن بازارهای جهانی دارد. این در حالی است که قیمت نفت خام برنت در تابستان جاری به بالاترین میزان در سه سال گذشته رسید و بشکه‌ای ۸۰ دلار را نیز رد کرد. 

این در حالی است که پس از دیدار سران اوپک در ماه ژوئن، میان اعضای این سازمان اختلاف‌هایی به‌وجود آمده است؛ عربستان و کشورهای حوزه خلیج‌فارس از افزایش تولید خود خبر داده‌اند، حال آن‌که ایران اعلام کرد که این کشورها با این کار حقوق دیگر کشورها را ضایع کرده و به اهداف این سازمان خیانت می‌کنند. ‌

 

اوپک عربستان سعودی تولید نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر