کد خبر: 651491 A

به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، پایگاه تحلیلی «اینترسپت» در گزارشی، برنامه عربستان و امارات برای حمله به قطر در سال ۲۰۱۷ را فاش کرد.

اینترسپت به نقل از یک عضو کنونی سازمان‌های امنیتی آمریکا و دو تن از مقام‌های پیشین وزارت امور خارجه این کشور، برنامه اشغال قطر توسط عربستان و امارات را فاش کرد.

طبق این گزارش «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه پیشین آمریکا تابستان گذشته عربستان را متقاعد کرده تا از حمله به قطر صرف نظر کند.

عربستان، امارات و بحرین در ژوئن ۲۰۱۷ روابط دیپلماتیک با قطر را قطع کرده و مرز‌های آبی، خاکی و هوایی خود را به روی قطر مسدود کردند.

اینترسپت اعلام کرد در همان زمان، ماموران اطلاعاتی قطر که در عربستان نفوذ کرده بودند، به اسنادی درباره برنامه‌ حمله به قطر دست یافته و سپس تیلرسون را از این موضوع مطلع کردند. پس از آن تیلرسون فورا با مقام‌های سعودی تماس گرفته و از آنها خواسته که هرگونه عملیات نظامی علیه قطر را متوقف کنند. تماسی که در آن زمان مقام‌های آمریکایی اعلام کردند برای رایزنی در راستای پایان یافتن بحران منطقه انجام شده است.

اینترسپت اضافه کرد که تیلرسون پیش از تایید این خبر توسط سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا، وارد عمل شد.

طبق این گزارش، قرار بود نیروی زمینی عربستان تحت حمایت ارتش امارات، وارد قطر شده، پایگاه آمریکا در قطر را دور زده و در نهایت دوحه را اشغال کند.

اینترسپت اعلام کرد برای تایید این گزارش بامقام‌های کنونی وزارت امور خارجه آمریکا، عربستان، امارات و قطر تماس گرفته اما تلاش این پایگاه تحلیلی برای اخذ اطلاعات از منابع رسمی بی‌نتیجه بوده است.

این پایگاه تحلیلی مدعی شد احتمالا عصبانیت عربستان و امارات از مداخله تیلرسون در لغو حمله آنها به قطر، دلیل اخراج تیلرسون از دولت ترامپ بوده است.

رکس تیلرسون حمله عربستان و امارات به قطر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر