کد خبر: 650156 A

نشست «آستانه ۱۰» درباره سوریه، امروز با حضور نمایندگانی از کمیته تضمین‌کننده آتش‌بس در سوریه برگزار می‌شود و موضوعات آوارگان و مبارزه با تروریسم از محورهای این نشست است.

به گزارش ایلنا به نقل از المیادین، شهر سوچی روسیه، امروز- دوشنبه- میزبان دهمین دور از مذاکرات آستانه درباره سوریه است.

در نشست امروز سوچی، نمایندگان کشورهای تضمین‌کننده آتش‌بس در سوریه (روسیه، ایران و ترکیه) حضور خواهند داشت و «الکساندر لاورنتیف» فرستاده ویژه رئیس‌جمهوری روسیه ریاست هیات روسی، «سیدات اونال» معاون وزیر خارجه ترکیه ریاست هیات ترکیه‌ای و «حسین جابر انصاری» معاون وزیر خارجه ایران ریاست هیات ایران در نشست را بر عهده خواهند داشت.

«استفان دی‌میستورا» نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه نیز صبح امروز برای مشارکت در نشستی سوچی، وارد این شهر شد.

«احمد طعمه» رئیس هیات معارضان سوری در مذاکرات آستانه نیز روز گذشته به خبرگزاری «اسپوتنیک»، از تصمیم معارضان برای مشارکت در نشست سوچی خبر داد و گفت: «ریاست هیات اعزامی به سوچی بر عهده من خواهد بود».

طعمه تصریح کرد، دستور کار پیشنهادی به نشست سوچی، متشکل از سه بند اساسی است: موضوع ادلب، کمیته قانون اساسی و موضوع اسرا.

این در حالی‌ست که روسیه قبل از آغاز این مذاکرات که برای اولین بار در سوچی برگزار می‌شود، کمپین منطقه‌ای و بین‌المللی را برای بازگشت آوارگان به مناطق تحت سیطره نظام سوریه به راه انداخته است.

از سوی دیگر، انتظار می‌رود محور نشست سوچی، نتایج اخیر عملیات مبارزه با تروریسم در سوریه و نیز اوضاع انسانی در این کشور از جمله پرونده آوارگان و بازداشت‌شدگان باشد.

نشست سوچی، به مدت دو روز برگزار می‌شود و قرار است جلسه امروز پشت درهای بسته برگزار شود ولی در دومین جلسه، مسائل کلی بررسی و بیانیه پایانی صادر می‌شود.

برخلاف دوره‌های قبلی، دور جدید مذاکرات آستانه به جای پایتخت قزاقستان، در سوچی برگزار خواهد شد.

 

نشست سوچی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر