کد خبر: 649025 A

منابع آگاه اعلام کردند، سومین شرکن واردکننده بزرگ نفتی هند به دلیل مشکلات بیمه‌ای خرید یک میلیون بشکه نفت از ایران را لغو کرد.

به گزارش ایلنا، سه منبع به خبرگزاری رویترز خبر اعلام کرده‌اند که پالایشگاه بزرگ نفت «هندوستان پترولیوم کورپ» (HPCL) پس از آنکه شرکت بیمه آن از تحت پوشش قراردادن محموله نفت ایران بدلیل تحریم‌های آمریکا امتناع کرد، از خرید نفت خام از ایران صرف‌نظر کرده است.

منابع مذکور به دلیل «حساسیت» موضوع، ترجیح داده‌اند که ناشناس بمانند.

تصمیم این پالایشگاه دولتی، که سومین شرکت واردکننده بزرگ نفتی هند است، در ماه جاری میلادی اتخاذ شده است.

این پالایشگاه بیمه خود را در ماه ژوئیه تمدید کرده، اما بر اساس قوانین جدید، شرکت بیمه‌کننده حوادث احتمالی مرتبط با نفت خریداری‌شده از ایران را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.

پالایشگاه نفت «هندوستان» قصد داشته در اوایل ماه جاری میلادی، یک میلیون بشکه نفت خام از ایران وارد کند و وقتی موفق به فروش آن به خریداران دیگر نشد، قرارداد خود را لغو کرد.

هند پس از چین، دومین خریدار بزرگ نفت ایران است و در صورتی که شرکت‌های بیمه‌کننده از بیمه‌کردن محموله‌های نفتی عازم این کشورها خودداری کنند، احتمال اتخاذ تصمیمات مشابه وجود دارد.

آمریکا به‌دنبال اعلام خروج از توافقنامه برجام، قصد دارد بار دیگر از ماه نوامبر تحریم‌ها علیه ایران را اجرایی کند.

به دنبال اتخاذ این تصمیم از سوی واشنگتن، در ماه ژوئیه قوانین شرکت بیمه یادشده نیز تغییر کرده و به همین علت قادر به بیمه‌کردن نفت ایران نبوده است.

در صورتی‌که شرکت‌های نفتی تا روز چهارم نوامبر واردات نفت خام از ایران را به صفر نرسانند، از سوی آمریکا با مجازات روبه‌رو خواهند شد.

خرید نفت از ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر