کد خبر: 648983 A

یادداشتی از احمد دستمالچیان،

عربستان دقیقاً می‌داند که جنگ در یمن را باخته است و به خوبی به این نتیجه رسیده که در دریای سرخ با مشکلات جدی روبه‌رو شده است.

«احمد دستمالچیان» تحلیلگر مسائل بین‌الملل طی یادداشتی که در اختیار ایلنا قرار داده به بررسی دلایل توقف صادرات نفت عربستان از دریای سرخ پرداخته که به شرح ذیل از نظر می‌گذرد:

اصلی‌ترین دلیل توقف صادرات نفت عربستان از طریق دریای سرخ را باید در بطن استراتژی انصارالله یمن جست‌وجو کرد؛ آنها از هفته‌های پیش استراتژی خود را تغییر دادند و هدفشان این است که پاسخ حملات عربستان و امارات را که در طی سال‌های اخیر خاک یمن را مورد تجاوز قرار داده‌اند، با مشت آهنین بدهند گام اول در این راهبرد، هدف قرار دادن مخازن نفت شرکت آرامکو در ریاض بود که توسط پهپادهای انصارالله مورد هجمه واقع شد.

هدف قرار دادن مخازن آرامکو باعث شد تا کارشناسان و محافل سیاسی، امنیتی و نظامی با تعجب زیاد این سوال را مطرح کنند که گام بعدی انصارالله چه خواهد بود؟ گام دوم راهبرد آنها، هدف قرار دادن نفتکش سعودی در روزهای اخیر بود که تمامی این موارد برای اخطار دادن به عربستان مبنی بر خروج از خاک یمن و توقف بمباران‌ها مورد تحلیل قرار می‌گیرد. از این منظر باید متوجه بود که راهبرد جدید انصارالله دقیقاً استفاده از اهرم فشار سخت علیه امارات و سعودی است.

این در حالی است که عربستان و متحدان آن در بحران یمن طی ماه‌های اخیر تمامی سعی خود را بر تسلط و اشغال بندر الحدیده گذاشتند و حتی اعلام کرده بودند که پس از الحدیده به دنبال اشراف بر تنگه باب المندب خواهند بود اما شاهد بودیم که این سناریوها عملاً به بن‌بست رسید. تا جایی که امارات به عنوان مدعی ریشه‌کنی انصارالله، شاهد بود که بخشی از تجهیزاتش در دریای عرب مورد هدف قرار گرفت که فشار داخلی بر ابوظبی افزایش پیدا کرد اما نهایتاً اوضاع آرام شد

اینکه عربستان توقف صادرات نفت خود از دریای سرخ را اعلام می‌کند موضوعی است که نشان می‌دهد آنها در برابر راهبرد انصارالله ناکارآمد و ضعیف عمل کرده‌اند. مسیر جایگزین که نفتکش‌های عربستان باید از این به بعد آن را به جای مسیر دریای سرخ طی کنند، دور زدن «دماغه امید نیک» که جنوب غربی‌ترین محیط اقیانوس اطلس به حساب می‌آید، خواهد بود به عبارت دیگر سعودی‌ها باید قاره آفریقا را دور زده و به سمت اقیانوس اطلس حرکت کنند که این مسیر هزینه‌های زیادی برای آنها خواهد داشت

مدل دیگری که عربستان می‌تواند نفت خود را از مسیر دریای سرخ صادر کند، استفاده از خط لوله سرخ است که البته این خط لوله نهایتاً توان انتقال یک تا دو میلیون بشکه نفت را دارد؛ در حالی که عربستان روزانه بالای ۱۰ میلیون بشکه نفت صادر می‌کند. لذا ریاض در حالت فعلی با مشکلات زیادی روبه‌رو است و در آینده گستره این موانع و مشکلات بیشتر خواهد شد. از این منظر کلیت اقدام ریاض در خصوص عدم صادرات نفت از دریای سرخ را باید یک موضوع چند بعدی با درون‌مایه نظامی و ژئوپلیتیک دانست.

باب المندب عربستان سعودی یمن انصارالله توقف صادرات نفت از دریای سرخ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر