کد خبر: 646480 A

تشدید جنگ تجاری جهانی؛

رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که آماده است در صورت نیاز، بر ۵۰۰ میلیارد دلار کالاهای وارداتی از چین تعرفه وضع کند.

به گزارش ایلنا، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در مصاحبه با شبکه خبری «سی‌ان‌بی‌سی» که روز گذشته پخش شد در مورد کسری موازنه تجاری با چین، گفت: «ما در موقعیت پایینی قرار گرفته‌ایم و من آماده‌ام که تعرفه‌ها را به ۵۰۰ میلیارد برسانم».

طبق آمارهای دولت آمریکا، در سال ۲۰۱۷ حدود ۵۰۵ میلیارد دلار کالای چینی وارد آمریکا شده و در نتیجه کسری موازنه تجاری آمریکا با چین حدود ۳۷۶ میلیارد دلار بوده است.

این حجم عظیم عدم تعادل در تجارت بین دو کشور در سال ۲۰۱۸ نیز ادامه یافته و در پنج ماه اول سال جاری حجم واردات کالاهای چینی ۲۰۵ میلیارد دلار و کسری موازنه تجاری آمریکا به ۱۵۲ میلیارد دلار رسیده است.

شاخص سهام بازار مالی آمریکا که به خاطر نگرانی از وقوع جنگ تجاری کاهش یافته است، پس از پخش مصاحبه دونالد ترامپ کاهش بیشتری یافت.

دونالد ترامپ به نسبت روسای جمهور قبلی آمریکا در زمینه تجارت بین‌المللی موضع تهاجمی‌تری اتخاذ کرده و این باعث شده که کشورهای مختلف جهان اقدامات متقابلی انجام داده و بین آمریکا و سایر کشورها اختلافات بیشتری به وجود بیاید.

اوایل ماه جاری آمریکا در مورد ۳۴ میلیارد دلار کالاهای چینی تعرفه وضع کرد و دولت چین نیز در اقدامی متقابل همان حد از کالاهای آمریکایی را مشمول تعرفه‌های وارداتی کرد.

در واکنش به تصمیم چند ماه پیش دولت آمریکا و وضع تعرفه‌های وارداتی بر فولاد و آلومینیم تاکنون اتحادیه اروپا، چین، کانادا، مکزیک و ترکیه برای بخشی از کالاهای آمریکایی تعرفه وضع کرده‌اند.

وقتی از ترامپ سوال شد که وضع تعرفه‌های وارداتی بر چنین حجم بزرگی از کالاهای وارداتی ممکن است باعث کاهش ارزش سهام بشود، او گفت: «اگر تاثیر بگذارد خوب تاثیر گذاشته است. ببینید، من این کار را به خاطر سیاست نمی‌کنم».

دولت آمریکا علاوه بر اعمال فشار به دولت چین برای کاستن از کسری موازنه تجاری، آن کشور را به بکارگیری روش‌های ناعادلانه تجاری و فشار آوردن به سرمایه‌گذاران آمریکایی برای واگذاری فناوری‌ها به شرکت‌های چینی متهم کرده است.

 

تشدید جنگ تجاری جهانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر