کد خبر: 642555 A

ساکنان منطقه الدراز در بحرین در واکنش به لغو محاصره این منطقه که زادگاه رهبر معنوی شیعیان این کشور محسوب می‌شود، اعلام کردند که این اقدام پس از خروج وی هیچ اهمیتی ندارد.

به گزارش ایلنا، منابع مطلع در منامه فاش کردند که به دنبال سفر درمانی آیت‌الله «شیخ عیسی قاسم» روحانی مبارز شیعه در صبح دوشنبه به پایتخت انگلیس، مقام‌های دولتی بحرین به زودی محاصره منطقه الدراز که در آن بیش از ۲۵ هزار بحرینی و اتباع خارجی مقیم هستند، را لغو خواهند کرد.

این منابع در گفت‌‌وگو با روزنامه «رای الیوم» تصریح کردند که این تصمیم در چارچوب درخواست‌ها برای لغو محاصره‌ای اتخاذ می‌شود که از بیش از دو سال پیش و بعد از حکم سیاسی مبتنی بر سلب تابعیت بحرینی آیت‌الله شیخ قاسم بر منطقه مسکونی این روحانی حاکم است.

به گفته این منابع، محاصره منزل رهبر معنوی شیعیان بحرینی به مثابه مجازات گروهی است تا از هر گونه تجمعات اعتراضی علیه احکام صادر شده در حق آیت‌الله شیخ عیسی قاسم جلوگیری شود.

در همین حال، اهالی منطقه محاصره‌شده الدراز با صدور بیانیه‌ای، تأکید کردند که اعلام پایان محاصره الدراز پس از گذشت ساعاتی از خروج آیت‌الله شیخ عیسی احمد قاسم، رهبر نهضت اسلامی بحرین، هیچ‌گونه اهمیتی برای آنها ندارد و هیچ احدی به علت این اقدام از مقام‌های رسمی بحرین تشکر نخواهد کرد.

ساکنان الدراز خطاب «به برادران بحرینی خود»، تاکید کردند پیام تبریکات مربوط به پایان محاصره الدراز را نمی‌پذیرند؛ زیرا در اصل پایان محاصره این شهر یکی از حقوق آنهاست و ابراز خرسندی خود از این اقدام را تا بازگشت پدر و رهبر خود که از سفر درمانی به تاخیر می‌اندازند.

ساکنان الدراز تأکید کردند که «محاصره ظالمانه و رهبرشان از بیش از دو سال پیش، آنها را از رهبرشان دور نکرد».

طبق این گزارش، رژیم بدوی آل‌خلیفه پس از ۱۴ ماه اقامت اجباری رهبر معنوی شیعیان بحرین و وخامت اوضاع جسمانی او، بالاخره موافقت کرد ایشان برای درمان به خارج منتقل شود.

به گزارش اللولوه، آیت‌الله شیخ عیسی قاسم، عصر دوشنبه وارد لندن، پایتخت انگلیس شد و بلافاصله به بیمارستان انتقال یافت.

حساب توییتری «المقاوم» که اخبار مرتبط با آیت‌الله عیسی قاسم را منتشر می‌کند، در بیانیه‌ای تأکید کرد که مردم «هرگونه اخبار و اطلاعات مربوط به وضعیت جسمی آیت‌الله شیخ قاسم را فقط از طریق منابع مشخص‌‌شده دریافت کنند».

رژیم حاکم بر کشور در ۲۰ ژوئن ۲۰۱۶ تابعیت بحرینی آیت‌الله شیخ عیسی قاسم را لغو کرد و پس از آن محل تولد وی (منطقه الدراز) را تحت محاصره قرار داد. شیخ قاسم از ماه می ‌سال ۲۰۱۷ نیز به دستور پادشاه بحرین در اقامت اجباری به سر می‌بُرد تا اینکه وضعیت جسمانی او وخیم و راهی بیمارستان شد.

لغو محاصره الدارز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر