کد خبر: 642362 A

یک قاضی عالی در دادگاه تجدیدنظر برزیل حکم آزادی رئیس‌جمهور سابق این کشور از زندان را لغو کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «روجریو فاورتو» قاضی عالی یک دادگاه تجدیدنظر در بزریل، یکشنبه‌شب حکم غیرمنتظره آزادی «لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا» رئیس‌جمهور سابق این کشور را از زندان صادر کرده بود.

اما قاضی «سرجو مورو» قاضی ایالتی مداخله کرد و گفت: «در کمال احترام، قاضی فاورتو صلاحیت لغو حکم قبلی را ندارد».

پس از آن قاضی «ژوآئو پدرو» پا پیش گذاشت و حکم آزادی را باطل کرد و به پلیس و مقام‌های زندان دستور داد اقدامی نکنند.

بر اساس حکم قاضی روجریو فاورتو، در زمان رسیدگی به فرجام‌خواهی، لولا داسیلوا نباید در زندان باشد. او در شهر «کوریتیبا» زندانی است.

لولا، که از سال ٢٠٠٣ تا ٢٠١٠ رئیس جمهور برزیل بود به اتهام فساد مالی و پولشویی به دوازده سال زندان محکوم شده است. او بر بیگناهی خود پافشاری کرده و این اتهام را سیاسی می‌داند. 

اتهام فساد مالی به لولا داسیلوا در عملیات ضد فساد مالی برزیل موسوم به «کارواش» صورت گرفت که گروهی از سیاستمداران عالی‌رتبه از احزاب و طیف‌های مختلف را در بر گرفت.

حکم قاضی پس از آن صادر شد که جمعه گذشته اعضای حزب لولا داسیلوا «حزب کارگران» از دادگاه درخواست قرار احضار زندانی را کردند. مطابق این قرار زندانی مقابل قاضی حاضر می‌شود و اگر قاضی شواهد را کافی نبیند می‌تواند او را آزاد کند.

هنوز روشن نیست آیا رئیس‌جمهور سابق برزیل به‌زودی از زندان آزاد می‌شود یا قاضی ایالتی سرجو مورو حکم او را باطل می‌کند. قاضی مورو یکی از قضات اصلی عملیات کارواش بوده که به دستگیری لولا منتهی شد.

 

 

لولا داسیلوا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر