کد خبر: 633849 A

دادگاهی در واشنگتن مدیر پیشین کمپین انتخاباتی ترامپ را به اتهام پولشویی، فرار مالیاتی و تلاش برای اعمال نفوذ بر شاهدان دادگاه محکوم و حکم حبس علیه وی صادر کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، دادگاهی در واشنگتن حکم داد که «پل مانافورت» مدیر پیشین کمپین انتخاباتی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا تا زمان برگزاری دادگاه باید ‌روانه زندان شود. مانافورت به پولشویی، فرار مالیاتی و تلاش برای اعمال نفوذ بر شاهدان دادگاه متهم شده است.

تشکیل پرونده برای پل مانافورت به پائیز سال گذشته بازمی‌گردد. او از آن زمان در نوعی بازداشت خانگی به سر می‌برد.

حدود یک هفته پیش «رابرت مولر» رئیس پیشین اف‌بی‌ای و بازرس ویژه پرونده دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا مانافورت را متهم کرد که با شماری از شاهدان این پرونده تلفنی تماس گرفته و تلاش کرده آنها را به دادن شهادت دروغ ترغیب کند.

قاضی دادگاه واشنگتن بر این اساس تشخیص داده که با آزادی مشروط مدیر پیشین کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ احتمال اعمال نفوذ او بر روی شاهدان و لاپوشی حقایق منتفی نیست و مانافورت باید تا ماه سپتامبر که دادگاهش برگزار می‌شود بازداشت شود.

وزارت دادگستری آمریکا رابرت مولر را مامور بررسی این موضوع کرده که آیا روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ به سود دونالد ترامپ دخالت داشته و آیا میان تیم رئیس‌جمهور کنونی ایالات متحده و مسکو قول و قرارهای پنهانی و غیرقانونی بر سر این مسئله وجود داشته یا خیر.

پل مانافورت شخصیت کلیدی پرونده «ماجرای روسیه» محسوب می‌شود و از میان چهار متهم این پرونده تنها کسی است که حاضر به همکاری با بازرس ویژه نشده است. او روز گذشته تمام اتهام‌ها را رد کرده و خود را بیگناه خوانده است.

دونالد ترامپ حکم دادگاه برای زندانی شدن مدیر پیشین کمپین انتخاباتی خود را «بسیار غیرمنصفانه» خوانده و در یک پیام توئیتری به کنایه گفته است: «من نمی‌دانستم مانافورت رهبر اصلی مافیاست».

پل مانافورت ژوئن ۲۰۱۶ به عنوان مدیر کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ معرفی شد. او دو ماه بعد و پس از آن که متهم به دریافت احتمالی ۱۲ میلیون دلار از منابع نزدیک به روسیه در اوکراین شده بود از این سمت کنار رفت.

رئیس سابق ستاد انتخاباتی ترامپ پل مانافورت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر