کد خبر: 632665 A

نخست‌وزیر ژاپن دیدار میان رهبران آمریکا و کره‌شمالی را قدمی در راستای رسیدن به راه‌حلی فراگیر برای حل بحران شبه‌جزیره کره دانست.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رویترز، «شینزو آبه» نخست‌وزیر ژاپن، از بیانیه مشترک میان «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا و «کیم جونگ‌اون» رهبر کره‌شمالی که امروز -سه‌شنبه- امضا شد، حمایت کرده و آن را نخستین قدم برای خلع تسلیحات هسته‌ای در شبه‌جزیره کره دانست.

آبه در توکیو گفت: «ما این حرکت را قدمی در راستای رسیدن به راه‌حلی فراگیر می‌دانیم».

آبه در ادامه افزود که می‌خواهد «از دونالد ترامپ به‌خاطر اشاره به مسئله آدم‌ربایی تشکر کند». اشاره آبه به درخواست توکیو از پیونگ‌یانگ برای آزادی زندانیان این کشور است.  

متن توافق‌نامه رهبر کره‌شمالی و رئیس‌جمهوری آمریکا به شرح زیر است: 

۱- ایالات متحده و جمهوری دکوکراتیک خلق کره متعهد می‌شوند روابط جدیدی میان دو کشور بر مبنای اشتیاق مردم دو کشور به صلح و شکوفایی برقرار کنند. 

۲- ایالات متحده و جمهوری دموکراتیک خلق کره تلاش خواهند کرد تا صلح پایدار و فراگیر در شبه‌جزیره کره ایجاد کنند. 

۳- با وعده متعهد ماندن به توافق‌نامه پانمون‌جوم در ۲۷ آوریل ۲۰۱۸، جمهوری دموکراتیک خلق کره متعهد می‌شود که در راستای خلع تمام و کمال تسلیحات هسته‌ای در شبه‌جزیره کره حرکت کند. 

۴- ایالات متحده و جمهوری دموکراتیک خلق کره متعهد شده‌اند تا مفاد مربوط به زندانیان و گمشدگان در جنگ کره را رعایت کنند و پیکرهای کشته‌شدگانی را که شناسایی شده‌اند، بلافاصله مسترد کنند.

از آنجایی که نشست میان رهبران آمریکا و جمهوری دموکراتیک خلق کره رویدادی بی‌مانند و پراهمیت است که بر دهه‌ها تنش و خصومت میان دو کشور فائق می‌آید و آینده‌ای جدید را پیش پای دو کشور می‌گشاید، ترامپ و کیم جونگ‌اون متعهد شدند دیدارهایی را در آینده نزدیک به رهبری مایک پمپمئو، وزیر خارجه آمریکا، و مقام‌های مرتبط در جمهوری خلق دموکراتیک کره برگزار کنند تا نتایج نشست آمریکا و جمهوری خلق دموکراتیک کره را پیگیری کنند.

ترامپ و کیم جونگ‌اون تبادل‌نظری عمیق، صمیمی و فراگیر درباره مسائل مربوط به ایجاد روابط جدید میان ایالات متحده و جمهوری دموکراتیک خلق کره و صلح پایدار در شبه‌جزیره کره با یکدیگر داشتند. ترامپ وعده داد که ضمانت‌های امنیتی را برای جمهوری دموکراتیک خلق کره فراهم کند و کیم جونگ‌اون بار دیگر بر تعهد قاطع و بدون تزلزل خود برای تکمیل فرآیند خلع تسلیحات هسته‌ای شبه‌جزیره کره تاکید کرد. 

 

شینزو آبه کیم جونگ اون دونالد ترامپ دیدار آمریکا و کره‌شمالی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر