کد خبر: 628054 A

در پی اعتصاب سراسری رانندگان کامیون در برزیل، بسیاری از مدارس تعطیل، پروازها لغو و پمپ بنزین‌ها خالی شده‌اند. همچنین در سراسر کشور کارخانه‌های بسیاری مجبور به تعطیلی شده‌اند.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه گاردین، اعتصاب سراسری رانندگان کامیون در برزیل به‌خاطر افزایش قیمت سوخت در حالی وارد نهمین روز شده است که اعتراض در بزرگراه‌های سراسر این کشور آمریکای جنوبی ادامه دارد. 

بر اساس گزارش پایگاه خبری جی‌۱، تظاهرات روز گذشته -دوشنبه- در ۲۵ ایالت و ناحیه فدرال برازیلیا، پایتخت برزیل، ادامه داشت. این در حالی است که در سائوپائولو، اتوبوس‌های مدارس و موتورسوارها نیز به اعتراض‌ها پیوسته‌اند. 

شامگاه یکشنبه، «میشل تمر» رئیس‌جمهوری برزیل، از کاهش مالیات بر دیزل برای ۶۰ روز، کاهش عوارض برای کامیون‌های خالی و هزینه حمل‌ونقل خبر داد که به‌نظر می‌رسید در آغاز توانسته نظر مثبت رانندگان را جلب کند. حتی انجمن رانندگان کامیون برزیل -اتحادیه‌ای مهم که ۶۰۰ هزار راننده را نمایندگی می‌کند- نیز اعلام کرد که اعتصاب پایان یافته است. 

اما رانندگان هنوز سر کار خود بازنگشته‌اند. برخی اعتصاب‌کنندگان می‌گویند که این توافق کافی نیست. باقی نیز هنوز مطمئن نیستند. 

«ادموندو دی سوزا»، راننده‌ای ۳۶ ساله که با دیگر اعتصاب‌کنندگان در بزرگراه سائوپائولو کامیون خود را پارک کرده است، گفت: «پس از ۶۰ روز اوضاع به حالت پیشین بازمی‌گردد، آن هم با قیمت‌های بالاتر».

«خوزه رودریگز» رهبر گروهی از اعتصاب‌کنندگان که بزرگ‌ترین بندر برزیل در شهر «سانتوز» را بسته‌اند، گفت: «بسیاری از رانندگان معتقدند که به پیروزی رسیده‌اند، اما تصمیم بر این‌که اعتصاب ادامه پیدا کند یا نه به رای گذاشته خواهد شد.»

truckers

در پی اعتصاب سراسری رانندگان کامیون در برزیل، بسیاری از مدارس تعطیل، پروازها لغو و پمپ بنزین‌ها خالی شده‌اند. همچنین در سراسر کشور کارخانه‌های بسیاری مجبور به تعطیلی شده‌اند.

میشل تمر، جمعه گذشته ارتش و نیروهای پلیس فدرال را به مناطق مختلف فرستاد تا اعتصاب را بشکند، اما در حالی که نیروهای مسلح ماشین‌های حاملی را که از پالایشگاه‌ها برای بیمارستان‌ها، سیستم حمل‌ونقل عمومی و پلیس  سوخت می‌آوردند اسکورت کردند، ارتش از درگیری اجتناب کرده است. 

در برخی شهرهای برزیل، مردم در حمایت از اعتصاب‌کنندگان دست به تظاهرات زده‌اند. 

 

میشل تمر اعتصاب رانندگان کامیون اعتصاب در برزیل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر