کد خبر: 622396 A

وزیر خارجه قطر:

وزیر خارجه قطر می‌گوید دعوت این کشور به‌منظور حل بحران در شورای همکاری خلیج‌فارس به مانند «چکِ سفید امضا نیست که شروطی برای آن تحمیل شود.»

به گزارش ایلنا به نقل از آناتولی، «شیخ محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی» وزیر خارجه قطر، روز گذشته در نشستی در دانشگاه «قطر» با موضوع «بحران خلیج‌فارس و تحولات سیاسی در قطر»، بار دیگر بر موضع ثابت و اصولی دوحه برای حل بحران در شورای همکاری خلیج‌فارس از طریق گفت‌وگو، تأکید کرد.

وزیر خارجه قطر گفت: «دعوت قطر برای گفت‌وگو به عنوان راهکاری برای حل بحران، چکِ سفید امضا نیست که در آن شروطی تحمیل شود.»

وی افزود: «ما آماده گفت‌وگو و بحث درباره نگرانی‌ها، طبق قوانین بین‌المللی و بدون خدشه وارد کردن به حاکمیت قطر و اراده ملت آن، هستیم. ما معتقدیم این عوامل، منطقی هستند هر زمانی که دولت‌های محاصره کننده( با مذاکره) موافقت کنند ما حضور داریم.»

بحران در شورای همکاری خلیج‌فارس پس از آن شکل گرفت که عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر در ۵ ژوئن ۲۰۱۷ با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم، روابط دیپلماتیک و اقتصادی‌شان با این کشور را قطع کرده‌اند. در مقابل، دوحه با رد کردن این اتهام، به شکل علنی و از طریق کویت و تعدادی از مسئولان کشورهای غربی و روسیه و دیگران، ائتلاف تحریم‌کننده را به گفت‌وگو برای حل و فصل بحران فراخواند اما این درخواست تا این لحظه پاسخ داده نشده است.

وزیر خارجه قطر علت این بحران را «جهش‌هایی ( بدون اشاره به آنها) در سیاست‌های دولت‌های محاصره‌کننده» خواند و گفت: «از این‌رو، این کشورها برای اعمال سیاست‌های‌شان به بحرانی ساختگی و دشمنی وهمی متوسل شدند که آن دشمن، با نهایت تاسف قطر است.»

وی خاطرنشان کرد که محاصره قطر مرتبط با رغبت کشورهای محاصره‌کننده به بسط نفوذشان و اجرای سیاست‌های‌ منطقه‌ای‌شان است.

بحران خلیج‌فارس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر