کد خبر: 621616 A

مردم عراق امروز –شنبه- پای صندوق های رای می‌روند تا اعضای پارلمان جدید این کشور را انتخاب کنند؛ انتخاباتی که در آن هزاران نفر برای کسب ۳۲۸ کرسی با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، رای‌گیری در انتخابات پارلمانی عراق از ساعت هفت صبح امروز به وقت محلی آغاز شده و تا ساعت شش بعدازظهر و در میان تدابیر شدید امنیتی ادامه خواهد داشت. انتظار می‌رود منع آمد و شد در اغلب استان‌ها و همچنین بغداد پایتخت عراق تا نیمی از شب ادامه داشته باشد.

در ادامه به بارزترین ائتلاف‌ها و فهرست‌های انتخاباتی در انتخابات امروز عراق اشاره می‌کنیم:

۱.ائتلاف نصر

ریاست این ائتلاف را «حیدرالعبادی» نخست‌وزیر عراق برعهده دارد و فهرست‌های این ائتلاف در ۱۸ استان از جمله استان‌های اقلیم کردستان عراق در رقابت‌های انتخاباتی امروز حضور دارند. ائتلاف نصر شامل رهبران بارزی از حزب الدعوه و شخصیت‌های سنی از جمله «خالد العبیدی» وزیر دفاع سابق عراق است.

1

۲. ائتلاف فتح

«هادی العامری» رئیس سازمان بدر رهبری ائتلاف فتح در انتخابات عراق را برعهده دارد. این ائتلاف از گروه‌های حشدالعشبی و مجلس اعلای اسلامی عراق، که پیشتر «عمار الحکیم» رهبری آن را برعهده داشت و همچنین احزاب سیاسی کوچک تشکیل شده است.

2

۳. ائتلاف دولت قانون

«نوری المالکی» نخست‌وزیر سابق عراق و دبیر کل حزب «دعوه الاسلامی» ریاست این ائتلاف را برعهده دارد. این ائتلاف برخی از رهبران حزب الدعوه را نیز شامل است.

3

۴.ائتلاف سائرون

این ائتلاف شامل ائتلاف صدر به رهبری «مقتدی صدر» روحانی شیعه و حزب الشیوعی عراق به رهبری «رائد فهمی» و دیگر احزاب شامل حزب الاستقامه و حزب الدوله است.

4

۵. ائتلاف بغداد

این ائتلاف شامل گروه‌ها و اتحادهای سنی عراق است که بارزترین آنها «الانبار هویت ماست»، «دیالی هویت ماست»، «نینوی هویت ماست» و «صلاح‌الدین هویت ماست» هستند. بارزترین شخصیت‌های حاضر در این ائتلاف «محمود المشهدانی» و رهبران کرد در حزب اتحاد وطنی کردستان است.

5

۶. فهرست صلح کردستان

این ائتلاف شامل احزاب کرد در اقلیم کردستان عراق از جمله حزب دموکراتیک کردستان به رهبری «مسعود بارزانی» و حزب اتحاد ملی کردستان به رهبری «کوسرت رسول علی» است که پس از درگذشت «جلال طالبانی» رئیس‌جمهور سابق عراق به این سمت انتخاب شد.

6

۷.ائتلاف ملی

ریاست این حزب را «ایاد علاوی» معاون رئیس‌جمهوری عراق و دبیرکل جنبش «الوفاق الوطنی» برعهده دارد و «سلیم الجبوری» رئیس سابق پارلمان عراق از جمله شخصیت‌های بارز این ائتلاف است.

7

نوری المالکی انتخابات پارلمانی عراق 2018 ائتلاف نصر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر