کد خبر: 598602 A

مقام‌های آمریکایی اعلام کردند وزیر انرژی این کشور، جمعه به لندن سفر کرده و با مقام‌های سعودی مذاکرات هسته‌ای خواهد داشت.

به گزارش ایلنا، رسانه‌های خبری اعلام کردند که دولت آمریکا درصدد آغاز مذاکرات با عربستان سعودی برای عقد قرارداد ویژه برای همکاری هسته‌ای است. 

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» در گزارشی به نقل از دو مسئول در کاخ سفید، تصریح کرد این مذاکرات، جمعه آینده در لندن، پایتخت بریتانیا برگزار خواهد شد و «ریک پری» وزیر انرژی آمریکا ریاست هیات مشترک بین سازمانی را از طرف آمریکا برعهده خواهد داشت. محور این دیدارها، ساخت نیروگاه برای غنی‌سازی بدون محدودیت اورانیوم است.

براین اساس، مقام‌های سعودی به آمریکایی‌ها گفته‌اند که آماده‌ هستند محدودیت غنی‌سازی اورانیوم را بپذیرند مشروط بر این‌که واشنگتن نیز توافق هسته‌ای با ایران را به شکلی سخت‌گیرانه‌تری تغییر دهد.

یکی از موضوعات دستور کار سفر پری، قراردادی به نام «توافق ۱۲۳» است که به شرکت‌های آمریکایی اجازه همکاری هسته‌ای با عربستان را می‌دهد. تحت این قرارداد، کشورهای خارجی می‌توانند از آمریکا فناوری هسته‌ای و دانش آن را دریافت کنند به شرط آن که بپذیرند اورانیوم غنی نکرده و پلوتونیوم تولید نکنند.

از سوی دیگر، خبرگزاری «بلومبرگ» گزارش داد، به موجب «توافق ۱۲۳»، شرکت‌های آمریکایی می‌توانند تاسیسات هسته‌ای در عربستان سعودی احداث کنند. 

این در حالی‌ست که روزنامه «نیویورک‌تایمز» به سبک‌سری هسته‌ای دولت «دونالد ترامپ» بدبین است. این روزنامه نوشت: اصرار آمریکا بر شروط سختگیرانه، سعودی‌ها را وادار خواهد کرد که به جای آمریکا، از روسیه یا چین که برخی قوانین مربوط به عدم اشاعه هسته‌ای اعمال نمی کنند و یا فرانسه و کره‌جنوبی خرید کنند. به این ترتیب صنعت هسته‌ای رو به زوال آمریکا را که مشتاق یک معامله پرسود جدید است، مجازات خواهند کرد. 

به نوشته نیویورک‌تایمز، ناکامی آمریکا در گنجاندن محدودیت های حیاتی در هر گونه توافقی سعودی‌ها را آزاد خواهد گذاشت تا این فناوری را با هدف ساخت سلاح‌های هسته ای به کار ببرند. 

مذاکرات هسته‌ای ریک پری آمریکا و عربستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر