کد خبر: 594575 A

هم‌نوا شدن گوترش با تل‌آویو؛

دبیرکل سازمان ملل متحد درباره وقوع جنگی جدید میان حزب‌الله لبنان و رژیم صهیونیستی هشدار داد و آن را بدترین کابوس عنوان کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیاالیوم، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل، عصر روز گذشته در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان، طی اظهاراتی مدعی شد: «اوضاع در خاورمیانه بسیار پیچیده و بی‌نهایت دشوار است. در سفر اخیرم به اسرائیل (اراضی اشغالی) حضور شبه‌نظامیان نزدیک به ایران را در نزدیکی مرزهای اسرائیل مشاهده کردم. از سوی دیگر، روابط بین تهران و بیرون باعث افزایش قدرت و توانایی‌های حزب‌الله خواهد شد، امری که بسیاری از جمله اسرائیلی‌ها آن را تهدیدی برای وجودشان می‌دانند.»

گوترش خاطرنشان کرد، اتفاقات اخیر حجم و شدت وخامت اوضاع سوریه را نشان می‌دهد که اسرائیل و لبنان را نیز تحت‌الشعاع قرار داده است.

وی درباره فاجعه‌ای بزرگ و قریب‌الوقوع هشدار داد و گفت: «بدترین کابوس برای ما، آغاز جنگی جدید میان اسرائیل و حزب‌الله است در حالی‌که طرفین چنین جنگی را نمی‌خواهند. این فاجعه در نهایت به نابودی بخش اعظمی از لبنان منجر خواهد شد.»

دبیرکل سازمان ملل گفت: «ما می‌دانیم هرگونه جرقه جنگ می‌تواند به بروز چنین وضعیتی منجر شود. مهار کردن چنین درگیری احتمالی دیگر در توان ما نیست... نیاز داریم شورای امنیت ایده‌ای برای اوضاع در خاورمیانه پیشنهاد کند.»

تنش میان بیروت و تل‌آویو اخیرا در پی ادعاهای اسرائیلی‌ها مبنی بر مالکیت‌شان بر بلوک ۹ گازی لبنان در دریای مدیترانه، و همچنین اصرار اسرائیلی بر احداث دیواری در مرز با لبنان تشدید شده است.

اسرائیل حزب‌الله لبنان انتونیو گوترش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر