کد خبر: 543878 A

نخست‌وزیر اسپانیا هرگونه اعلام استقلال توسط دولت منطقه‌ای کاتالونیا را بی‌نتیجه خوانده و گزینه لغو خودمختاری این منطقه را محتمل دانسته است.

به گزارش ایلنا، «ماریانو راخوی» نخست‌وزیر اسپانیا، روز گذشته در مصاحبه‌ای با روزنامه «ال‌پایس»، در پاسخ به پرسشی در ارتباط با به‌کار‌گیری احتمالی  بخشی از قانون اساسی برای تعلیق خودمختاری کاتالونیا، گفته است «من هیچ گزینه‌ای را رد نمی‌کنم.»

راخوی گفت: «ولی من باید همه‌چیز را در زمان خودش انجام دهم… مایل هستم که تهدیدها در مورد اعلام استقلال (از طرف منطقه کاتالونیا) هرچه‌زودتر متوقف شود.»

نخست‌وزیر اسپانیا می‌گوید بهترین وضعیت این است که مادرید مجبور نباشد دست به انتخاب گزینه‌های شدید بزند.

پیش از این نیز وزیر دادگستری اسپانیا گفته بود در صورتی‌که پارلمان کاتالونیا استقلال این منطقه را اعلام کند،‌ دولت مرکزی این کشور می‌تواند با استفاده از حقی تعیین‌شده در قانون اساسی فعالیت دولت منطقه‌ای را به حال تعلیق در آورد.

این واکنش‌ها در کنار تظاهرات، هشدارها و تهدیدهای دو طرف، طی هفته‌های گذشته و در پیوند با همه‌پرسی در کاتالونیا صورت گرفته‌اند.

همه‌پرسی استقلال، با وجود مخالفت شدید مادرید انجام شد، و رهبران منطقه کاتالونیا گفته‌اند بیش از ۴۰ درصد از واجدین شرایط در آن شرکت کرده و ۹۰ درصد از آن‌ها خواستار جدایی از اسپانیا شده‌اند.

راخوی پیش از این نیز به «کارلوس پوجدمون» رئیس منطقه خومختار کاتالونیا، هشدار داده بود برای «پرهیز از شر و اتفاقات ناگوار بزرگ‌تر» برنامه‌ریزی‌های خود برای اعلام استقلال یک‌جانبه را متوقف کند.

پوجدمون روز پنج‌شنبه گذشته گفت که ترسی از بازداشت و زندانی‌شدن ندارد. او گفته است این منطقه طی روزهای آینده اعلام استقلال خواهد کرد.

ماریانو راخوی نخست‌وزیر اسپانیا خودمختاری کاتالونیا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر