کد خبر: 529744 A

سازمان ملل:

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که دست‌کم سه هزار نفر از مسلمانان روهینگیا از ترس خشونت ارتش و بودایی‌های میانمار، به بنگلادش فرار کرده‌اند.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، سخنگوی کمیساریای عالی امور آوارگان در سازمان ملل، روز گذشته اعلام کرد که طی سه روز اخیر حداقل سه هزار مسلمان روهینگیا از ترس خشونت ارتش و بودایی‌های میانمار، به بنگلادش فرار کرده‌اند.

این سخنگو تصریح کرد، کمیساریای عالی و آژانس‌های سازمان ملل ارزیابی کرده‌اند که اخیرا بیش از سه هزار آواره روهینگیایی در بنگلادش ثبت‌نام کرده‌اند که بیشتر آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

از سوی دیگر، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل، روز گذشته در بیانیه‌ای «نگرانی شدید» خود را از اوضاع امنیتی در استان «راخین» در غرب میانمار و سرکوب اقلیت مسلمان روهینگیا در این منطقه ابراز کرد.

گوترش از بنگلادش خواست به آن دسته از مسلمانان میانمار که به سمت این کشور گریخته‌اند، اجازه دهد وارد خاک این کشور شوند. 

طبق این گزارش، حملات مرگبار در پست‌های مرزی در غرب استان راخین از پنجشنبه‌شب گذشته آغاز شده است. 

«ارتش رهایی‌بخش روهینگیا»، که قبلا با نام «حرکت الیقین» شناخته می‌شد، مسئولیت حملات اخیر علیه نیروهای پلیس و ارتش میانمار را بر عهده گرفته است. این گروه شبه‌نظامی حامی مسلمانان روهینگیا در میانمار، که علیه دولت این کشور می‌جنگند، ژوئن گذشته در بیانیه‌ای با تایید حق دفاع از خود، هرگونه ارتباط با تروریست‌ها را رد کرد. 

میانمار بنگلادش مسلمانان روهینگیایی راخین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر