کد خبر: 525119 A

وزیران خارجه و دفاع آمریکا و ژاپن ضمن تأکید بر افزایش فشار بر کره‌شمالی، اعلام کردند قابلیت‌ها و توان ائتلاف باید به خاطر تهدیدهای هسته‌ای پیونگ‌یانگ افزایش یابد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، وزیران خارجه و دفاع آمریکا و ژاپن، پنجشنبه اعلام کردند که همکاری‌های دفاعی واشنگتن و توکیو برای مقابله با تهدیدهای هسته‌ای و موشکی کره‌شمالی افزایش می‌یابد.

«ایسونوری اوندورا» وزیر دفاع ژاپن پس از نشست مشترک مقام‌های دو کشور گفته است، به خاطر تهدید کره‌شمالی، ما در این نشست توافق کردیم ضمن افزایش فشار بر پیونگ‌یانگ، قابلیت ها و توان اتئلاف افزایش یابد.

تنش بر سر برنامه موشکی و هسته‌ای کره‌شمالی طی ماه‌های اخیر به شدت افزایش یافته است.

«رکس تیلرسون» و «جیمز ماتیس» وزیران خارجه و دفاع آمریکا در دیدار با همتایان ژاپنی خود در واشنگتن توافق کردند تا دو کشور همکاری نزدیک بیشتری درباره کره‌شمالی داشته باشند.

وزیر دفاع ژاپن گفته است: «با توجه به تهدیدهای کره‌شمالی، ما هر چهار نفر بر اهمیت تعهد آمریکابرای گسترش توان بازدارندگی تاکید کردیم.»

رکس تیلرسون نیز اظهار داشت،‌ آمریکا خواهان گفت‌وگو با کره‌شمالی است، اما تنها درصورتی با چنین گفت‌وگوهایی موافقت خواهد کرد که مطمئن شود که گفت‌وگو با پیونگ‌یانگ نتایج معنی‌داری خواهد داشت.

کره‌شمالی در سال ۲۰۰۵ با شش کشور توافق کرد در مقابل دریافت کمک‌های اقتصادی و سیاسی برنامه هسته‌ای خود را متوقف کند. اما این توافق بهم خورد.

کره‌شمالی طی ماه‌های اخیر دست به آزمایش‌های موشکی متعددی زده است و هفته گذشته تهدید کرد که جزیره گوام را هدف قرار می‌دهد.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا نیز در واکنش به تهدیدهای کره‌شمالی هفته پیش به پیونگ‌یانگ هشدار داده بود با «خشم و آتش» ایالات متحده روبه‌رو خواهد شد.

ژنرال جیمز متیس نیز پیشتر هشدار داده بود واشنگتن پرتاب موشک از سوی پیونگ‌یانگ به گوام را اعلان جنگ تلقی خواهد کرد و این اقدام، به تعبیر وی، خیلی زود به جنگ منجر خواهد شد.

اما چهار روز پیش اعلام شد که «کیم جونگ‌ اون» رهبر کره‌شمالی، فعلا این تصمیم را به تعویق انداخته و قرار است «برای مدت کوتاه دیگری» رفتار واشنگتن را زیر نظر داشته باشد.

طبق این گزارش، هفته جاری به پس از اعلام تعویق حمله به گوام توسط کره‌شمالی و استقبال آمریکا از این اقدام پیونگ‌یانگ، به نظر می‌رسد تنش در شبه‌جزیره کره کمی کاهش یافته است.

ژاپن آمریکا کره‌شمالی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر