کد خبر: 519069 A

رئیس‌جمهوری آمریکا، از یک طرح پیشنهادی در کنگره حمایت کرده است که او و پیش‌نهاددهندگان می‌گویند مهاجران «بر اساس مهارت» در ایالات متحده پذیرفته می‌شوند.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، اگر این پیشنهاد تصویب شود، بزرگ‌ترین تغییر عمده در قوانین مهاجرتی آمریکا در نیم‌قرن اخیر است.

بر اساس آن صدور «روادید گوناگونی» (معروف به لاتاری) هم متوقف می‌شود و تعداد پناهجویانی که می‌توانند در آمریکا اقامت دائمی (کارت سبز) بگیرند، خیلی کمتر می‌شود.

با این طرح طی ۱۰ سال، تعداد مهاجرانی که به طور قانونی در آمریکا پذیرفته می‌شوند، نصف می‌شود.

این طرح هم‌چنین پیشنهاد می‌کند که دیگر بستگان درجه دو یا فرزندان بزرگ‌سال مهاجرانی که اکنون در آمریکا زندگی می‌کنند، اولویتی در گرفتن کارت سبز (گرین‌کارت) نداشته باشند.

دونالد ترامپ در نشست خبری اعلام پشتیبانی‌اش از این طرح گفت که طبق آن «روند رقابتی درخواست اقامت در آمریکا، به نفع متقاضیانی خواهد بود که بتوانند انگلیسی حرف بزنند، خودشان و خانواده‌شان را از نظر مالی تامین کنند، و نشان دهند مهارت‌هایی دارند که به اقتصاد ما کمک می‌کند.»

در حال حاضر کسانی که می‌خواهند شهروند آمریکا شوند، باید بتوانند در حد مقدماتی انگلیسی بخوانند، بنویسند و حرف بزنند.

رئیس‌جمهوری آمریکا در حضور دو سناتور جمهوری‌خواه، «تام کاتن» و «دیوید پردو» که این طرح را پیشنهاد داده‌اند، از آن حمایت کرد.

این دو سناتور محافظه‌کار این طرح را شش ماه قبل پیشنهاد داده بودند اما از آن زمان چندان توفیقی در جلو بردن آن نداشته‌اند.

وعده تغییرات در نظام مهاجرپذیری آمریکا از وعده‌های انتخاباتی اصلی دونالد ترامپ بود.

 

دونالد ترامپ اصلاح طرح مهاجرتی به آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر