کد خبر: 482954 A

اسد:

رئیس‌جمهوری سوریه با تأکید بر اینکه اسرائیل از زمان تاسیس خود در سال 1948 به کشورهای عربی همسایه خود تجاوز کرده است، گفت که ما در وضعیت جنگی با این رژیم قرار داریم.

به گزارش ایلنا به نقل از العالم، «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه، پنجشنبه شب در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «تله‌سور» ونزوئلا گفت: «تروریست‌ها آسیب‌های گسترده‌ای به سوریه زده‌اند.»

اسد اعلام کرد: «کشورهای غربی با ادامه حمایت خود از تروریست‌ها در سوریه درباره اوضاع این کشور دروغ‌پردازی می‌کنند.»

وی ناآرامی‌های موجود در ونزوئلا را در نتیجه اقدامات آمریکا دانست و گفت: «آمریکا به دنبال احیای سیاست گذشته خود برای سیطره بر کشورهای حوزه آمریکای لاتین است.»

 بشار اسد در بخشی از سخنانش گفت: «تروریست‌ها از چند سال پیش از مواد شیمایی در چند منطقه سوریه استفاده کردند و از سازمان منع تسلیحات شیمیایی خواستیم یک هیئت ویژه برای اجرای تحقیقات در مورد رویدادها اعزام کند، اما امریکا از  اجرای این تحقیقات جلوگیری می‌کرد یا در مسیر اجرای تحقیقات مانع تراشی می‌کرد. این درست همان چیزی است که هفته گذشته هم اتفاق افتاد، وقتی خواستار اجرای تحقیقات در خصوص ادعای استفاده از اسلحه شیمیایی در خان‌شیخون شدیم، آمریکا و هم‌پیمانانش با اجرای این تصمیم در سازمان منع تسلیحات شیمایی مخالفت کردند، ولی ما همچنان بر اعزام هیئتی برای اجرای تحقیقات اصرار داریم و با متحدانمان روسیه و ایران برای اعزام هیئت تحقیقات تلاش می‌کنیم، چون  اگر این امر اتفاق نیفتد، آمریکا شاید همان نمایشنامه را باردیگر تکرار کند و فیلم‌های ساختگی در مورد استفاده از اسلحه شیمیایی منتشر می‌کند و از آن برای دخالت نظامی و حمایت از تروریست‌ها استفاده کند. از سوی دیگر ما به مبارزه با تروریست‌ها ادامه می‌دهیم؛ زیرا که همه ادعاهای آمریکا در مبارزه با تروریست‌ها دروغ است.»

 اسد افزود: «من و شما ادعای کالین پاول در سال 2003 میلادی در خصوص اسلحه شیمیایی و هسته‌ای صدام را به‌یاد می‌آوریم…اما پس از اینکه نیروهای آمریکا وارد عراق شد برای همه جهان دروغ بودن این سخن ثابت شد و کالین پاول اعتراف کرد که سرویس اطلاعات امریکا او را فریب داده است.. این حادثه  نه اولین بوده و نه آخرین خواهد بود؛ اگر شما می خواهید در امریکا سیاستمدار بشوید باید دروغگو باشید، سیاستمداران آمریکایی هر روز دروغی می‌گویند و در عمل کار دیگری را انجام می دهند، بنابراین ما نباید آنچه پنتاگون می‌گوید باور کنیم. آنان همه چیز را به نفع سیاست خود تغییر می‌دهند و واقعیت و حقایق نمی‌گویند.»

خبرنگار ونزوئلایی پرسید: چرا سوریه به داشتن جدید ترین نسل از سامانه های دفاع موشکی روسیه تمایل دارد؟ و اسد پاسخ داد: «ما اساسا در حالت جنگ با اسرائیل هستیم ؛ اسرائیل از سال 1948  به خاک کشورهای عربی تجاوز می‌کند،  طبیعی است که ما چنین سامانه‌هایی را در اختیار داشته باشیم، البته تروریست‌ها با دستور اسرائیل، آمریکا، ترکیه، قطر و عربستان سعودی بخشی از این سامانه‌ها را تخریب کردند.. طبیعی است که با روسیه برای تقویت سامانه‌های دفاعی‌مان برای  مقابله با هرگونه تهدید از سوی اسرائیل یا موشک‌های آمریکا مذاکره کنیم.»

رئیس‌جمهور سوریه افزود: «اسرائیل نقش خود در حمله به سوریه را در اشکال مختلف ایفا می‌کند. شکل اول تجاوز مستقیم به پایگاه‌های ارتش سوریه است، با استفاده از نیروهای هوایی و توپخانه و موشک‌ها. شکل دیگر آن حمایت از تروریست‌ها است. این حمایت دو روش دارد؛ یکی حمایت مستقیم با ارسال اسلحه. دوم حمایت لوجستیک به تروریست‌ها است مانند ارائه کمک‌های پزشکی به گروه‌های تروریستی در بیمارستان‌های آنها.»

 

بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه تلویزیون ونزوئلا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر