کد خبر: 476936 A

مطهرنیا در گفت‌وگو با ایلنا بررسی کرد:

مثلث راهبردی جمهوری‌خواهان و رئیس‌جمهوری آمریکا که در هفته‌های گذشته کلید خورده است، به نوعی در صدد تهدید قاطعانه کشورهای هدف آمریکا از جمله سوریه و کره‌شمالی برآمده است و حتی ممکن است آغازگر جنگ دیگر از خاورمیانه تا شرق دور باشد.

«مهدی مطهرنیا» کارشناس مسائل آمریکا در تشریح تهدیدهای ایالات متحده برای استفاده از گزینه نظامی علیه کره شمالی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: در بررسی پرونده تنش جدید میان کره‌شمالی و ایالات متحده باید توجه کنیم که واشنگتن از واژه سلولیت سیاسی (Political cellulite) در مورد کره‌شمالی استفاده می‌کند که این عبارت در علم پزشکی به یک توده، غده و یک ناهمواری غیر عادی در یک ناحیه از بدن اطلاق می‌شود. چرا که این کشور از نگاه ایالات متحده به عنوان یک توده ناهموار در موقعیت ژئواستراتژیک و ژئوپلتیک جهان، خصوصاً شرق آسیا قلمداد می‌شود. اگر این موضوع را به صورت قاطع بپذیریم، باید بگوییم که آمریکا به تهییج افکار عمومی علیه کره شمالی روی آورده است. به گونه‌ای که این وضعیت در حوزه استفاده ابزاری در قدرت می‌تواند به هر صورتی که فکر کنیم نمایان شود.

وی ادامه داد: آمریکا در پی تشدید اقدام‌های قاطعانه خود و بسیج افکار عمومی در این راستا برای بالا بردن سطح بهره‌برداری ایالات متحده از طریق جنگ و اتمسفر ناشی از آن است. اگر قبول کنیم که ترامپ به عنوان یک تراز تسلیحاتی در این بین مطرح می‌شود و پس از آن مباحث اقتصادی و پیشرفت در لایه‌های مختلف آن را پیگیری می‌کند به راحتی می‌توانیم وضعیت و منحنی تهدیدات وی را لمس کنیم. باید توجه داشته باشیم که راهبرد ترامپ دقیقاً مخالف راهبردهای اوباما است و حتی وی طرفدار اقدام‌های قاطعانه علیه تهدیدهای بالقوه و بالفعل است و در صدد خواهد بود تا خود را به عنوان رهبری جهان تثبیت کند.

دونالد ترامپ پس از روی کار آمدن در کاخ سفید نمایش تسلیحاتی دوران ریگان را در دستور کار قرار داد که باید بگوییم کره‌شمالی در این بین جایگاه ویژه‌ای دارد. از این جهت ایالات متحده در قرن بیستم پروژه حضور در شرق آسیا را کلید زد و پس از آن مهار چین را دلیل ورود به این منطقه اعلام کرد که علاوه بر تضعیف کره‌شمالی، بحث مهار اقتصادی پکن هم در این میان است.

این استاد دانشگاه با اشاره به راهبرد محافظه‌کاران آمریکا برای راه‌اندازی جنگ یا به هم‌ریختگی امنیتی در نقاط مختلف جهان گفت: نکته‌ای که در این بین باید مورد اشاره قرار گیرد، پروژه «مثلث راهبردی جمهوری‌خواهان و ترامپ» است. چراکه واشنگتن حد فاصل تنگه هرمز تا خلیج عدن را دو ضلع این مثلث قلمداد می‌کند و ضلع سوم آن را شبه جزیره کره معرفی کرده است. لذا در این جا باید به یاد داشته باشیم که پس از انتخاب شدن «کیم جونگ اون» به عنوان رهبر کره‌شمالی، پیونگ‌یانگ اولین مواجهه خود با واشنگتن را در مورد جزایر گوام کلید زد و حتی آمریکا را تهدید به حمله نظامی کرد و ما شاهد بودیم که هیچ‌گونه حمله‌ای از جانب کره شمالی صورت نگرفت. از این جهت ایالات متحده برای برداشتن گام سوم در صدد است تا اقدام‌های قاطعانه خود را تشدید و شاید شیب آن را تندتر کند که در این بین شبه جزیره کره به عنوان نقطه سوم یکی از اهداف واشنگتن خواهد بود.

وی در پایان افزود: در بیان ساده‌تر باید بگوییم که هجرت شکلی ایالات متحده از غرب آسیا به شرق آسیا تکمیل راهبرد مذکور در ضلع سوم است. از این منظر و در تحلیل کلان باید گفت ترامپ به دنبال کلید زدن جنگ در یک نقطه مشخص است و جنگ‌های نقطه‌ای مورد نظر وی قرار دارد. عده‌ای بر این باور بودند که ترامپ بر اساس سخنرانی‌هایی که صورت داده است، استراتژی و راهبرد خود را بر مسائل داخلی ایالات متحده معطوف می‌کند اما شاهد هستیم که وی به تمامی سیاستمداران داخلی و خارجی آدرس غلط داد تا بتواند زمینه تشدید کنشگری آمریکا در صحنه بین‌الملل را تقویت کند. بنابراین باید گفت حمله هوایی ایالات متحده به حمص موجب شد که بسیاری از مخالفان داخلی وی در سکوت فرو روند و حتی برخی از اعضای کنگره با وی همراه شوند. لذا باید بگوییم که تمامی مولفه‌های تاثیرگذار برای جهت‌گیری رادیکالیستی آمریکا و ترامپ در حالت فعلی وجود دارد.

پیونگ یانگ دونالد ترامپ حمله موشکی آمریکا به پایگاه الشعیرات استان حمص سوریه تهدید کره‌شمالی توسط آمریکا حمله موشکی به حمص
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر