کد خبر: 449853 A

با هدف سرنگونی «یحیی جامع»؛

ایلنا: نیروهای نظامی کشورهای عضو جامعه اقتصادی غرب آفریقا «اکوواس»، از جمله سنگال، که آمادگی خود را برای مداخله نظامی در انتقال قدرت در گامبیا اعلام کرده اند، وارد خاک گامبیا شدند.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، در پی اولتیماوم سنگال به یحیی جامع، رئیس‌جمهوری گامبیا، برای کناره‌گیری از قدرت نیروهای این کشور وارد گامبیا شده‌اند.

یحیی جامع که ۲۲ سال است بر گامبیا حکومت می‌کند، پیروزی آداما بارو در انتخابات ریاست‌جمهوری را قبول نکرده است.

با این حال آداما بارو روز پنجشنبه در سفارت گامبیا در داکار، پایتخت سنگال، سوگند ریاست جمهوری یاد کرد و خود را رییس‌جمهوری قانونی گامبیا خواند.

آداما بارو در مراسم سوگند ریاست‌جمهوری از یحیی جامع خواست تا به نظر مردم احترام بگذارد و از قدرت کناره‌گیری کند.

آدامو بارو با وساطت میانجی‌گران کشورهای غرب آفریقا هفته گذشته به‌دلایل امنیتی به سنگال رفت.

پیش از این یحیی جامع حتی پیروزی آدامو بارو در انتخابات یکم دسامبر سال ۲۰۱۶ را تبریک گفته بود اما با طرح بحث امکان محاکمه وی‌ به خاطر اقدامات «ضدبشری»، نتیجه انتخابات را به چالش کشید و از قبول آن خودداری کرد.

به گفته یک مقام نزدیک به یحیی جامع، وی در کاخ ریاست جمهوری است و قصد ندارد آنجا را ترک کند. این مقام افزود مداخله نیروهای خارجی با مقاومت وفاداران یحیی جامع روبرو خواهد شد.

کشور کوچک گامبیا در دل کشور سنگال قرار دارد و از طریق ساحلی کوتاه به اقیانوس اطلس متصل است. گامبیا تنها ۱۱ هزار و ۲۹۵ کیلومتر مربع مساحت دارد و جمعیتش نزدیک به دو میلیون نفر است. ارتش گامبیا حدود ۵۰۰۰ نفر نیرو دارد.

اتحادیه آفریقا پیش از این اعلام کرده بود که ریاست‌جمهوری یحیی جامع را به رسمیت نمی‌شناسد.

شورای امنیت سازمان ملل روز پنجشنبه به اتفاق آرا از موضع «جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا» برای برکناری یحیی جامع حمایت کرد. پیش‌نویس این قطعنامه که از سوی سنگال تهیه شده بود با ۱۵ رای مثبت اعضای شورای امنیت همراه شد.

در قطعنامه شورای امنیت به بند هفتم منشور سازمان ملل برای استفاده از زور اشاره نشده است. با این حال دیپلمات‌ها در سازمان ملل گفته‌اند که با درخواست رییس‌جمهوری جدید برای مداخله نظامی، زمینه قانونی آن فراهم می‌شود.

وزارت خارجه آمریکا هم از اقدام نظامی سنگال برای برکناری یحیی جامع حمایت کرده است.

ورود نظامی سنگال به گامبیا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر