کد خبر: 431897 A

ایلنا: رئیس‌جمهوری اوکراین هشدار داد که فشار بر روسیه پس از انتخاب رئیس‌جمهوری آمریکا باید ادامه یابد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، «پترو پوروشنکو»، رئیس‌جمهوری اوکراین قرار است امروز -پنجشنبه- با فشار آوردن روی رهبران اروپایی،‌ آن‌ها را در میانه نگرانی‌ها در رابطه با انتخاب «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا به واسطه اظهارنظرها درگرایش به مسکو و احتمال رها کردن ائتلاف غربی به نفع روسیه، ابه ایستادگی و سرسختی فراخواند.

دیدار پروشنکو با «دونالد تاسک» رئیس شورای اروپا و «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپایی، روی اصلاحات سیاسی درخواستی بروکسل در ازای سفر بدون روادید شهروندان اوکراین، متمرکز خواهد بود.

 انتظار می‌رود پوروشنکو به این مقام‌های اروپایی برای ادامه تحریم‌ها علیه روسیه در رابطه با الحاق کریمه و درگیری‌ها در شرق اوکراین در زمانی که انتخاب ترامپ حمایت آمریکا را زیر سئوال برده است، فشار آورد.

انتخاب موفقیت ترامپ، از سوی کی‌یف با نگرانی‌هایی همراه بوده است چرا که این میلیادر آمریکایی از «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهوری روسیه تمجید کرده و دو طرف متعهد شده‌اند که روابط دو جانبه را پس از سال‌ها تنش عادی‌سازی کنند.

«پائولو کلیمکین» وزیر امور خارجه اوکراین به رسانه‌های محلی پیشروی این اجلاس گفت: « فکر می‌کنم که تمرکز ما باید روی شرایط دونباس (منطقه‌ای در شرق اوکراین که از سوی شورشیان کنترل می‌شود) باشد، ما باید در عین حال روی تجاوز روسیه و تمدید تحریم‌ها متمرکز شویم.»

وی افزود: «‌باید روسیه را مجبور کنیم که توافق‌نامه مینسک را اجرا کند. برای این موضوع ما به دوستان اروپایی و نمایندگانی از آمریکا نیازمندیم.»  

 

 

روسیه آمریکا اوکراین دونالد ترامپ پترو پوروشنکو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر