کد خبر: 423979 A

ایلنا: وزیر خارجه مصر اعلام کرد قاهره در پی اظهارات توهین‌آمیز دبیرکل سازمان همکاری اسلامی درباره رئیس‌جمهوری این کشور، روابطش با این سازمان را مورد تجدیدنظر قرار می‌دهد.

به گزارش ایلنا به نقل از الاهرام،‌ «سامح شکری» وزیر خارجه مصر، روز شنبه اظهارات تمسخرآمیز و موهن «ایاد مدنی» دبیرکل سازمان همکاری اسلامی علیه «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهوری این کشور را محکوم کرد.

شکری متذکر شد، اظهارات دبیرکل سازمان همکاری اسلامی «تجاوزی بزرگ بوده و اهانت سنگینی به یکی از کشورهای مؤسس سازمان همکاری اسلامی و سران سیاسی آن» محسوب می‌شود.

وزیر خارجه مصر تأکید کر، این اظهارات «با مسئولیت‌ها و ماموریت‌های دبیرکل این سازمان تناسب ندارد و بر چارچوب فعالیتش و توانایی‌اش برای عمل به وظایف خود تاثیر می‌گذارد. همین مسئله باعث خواهد شد مصر موضع خود را در تعامل با دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی و دبیرکل آن بررسی کند.»

ایاد مدنی، پنجشنبه گذشته در نشست وزرای آموزش و پرورش کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در تونس، گفته بود: «جناب رئیس‌جمهور القائد باجی السیسی رئیس‌جمهور تونس... السبسی معذرت می‌خواهم. اشتباه فاحشی بود. ولی من مطمئنم که در یخچال شما چیزی بیشتر از آب وجود دارد، جناب رئیس‌جمهور...»

اشاره مدنی به «آب و یخچال»، به اظهارات اخیر السیسی در کنفرانس هفته گذشته جوانان در شرم الشیخ مربوط می‌شود که طی آن السیسی گفته بود: «من هم جزئی از شما هستم... من طی ۱۰ سال در یخچال خانه‌ام تنها آب بود، اما هیچ کس صدای اعتراض مرا نشنید و لب به اعتراض باز نکردم.»

مصر سازمان همکاری اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر