کد خبر: 413215 A

مقام‌های آمریکایی:

ایلنا: مقام‌های آمریکایی اعلام کرده‌اند که درباره استقرار سیستم دفاع ضد موشکی تاد در کره جنوبی، مذاکره نخواهند کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «دنیل راسل»، دیپلمات ارشد آمریکایی در امور آسیا، روز جمعه گفت که طرح به‌کارگیری سیستم‌های ضد موشکی تاد در کره‌جنوبی قابل مذاکره و تغییر نخواهد بود و این اقدام در راستای توافق‌های جدید تحریم‌هایی است که سازمان ملل در پی پنجمین آزمایش اتمی کره‌شمالی به انجام رسانده است. وی همچنین افزود که واشنگتن مطمئن است که گام‌های مهم‌تری بر‌خواهد داشت.

چین، یکی از اصلی‌ترین متحدین کره‌شمالی که حمایتش از این تحریم‌ها برای موثر بودن آن بسیار قابل توجه خواهد بود، به شدت با به‌کارگیری این سیستم دفاعی ضد موشکی مخالفت کرده و برخی از کارشناسان گفته‌اند که این کشور حتما باید بخشی از گفت‌و‌گو‌های سازمان ملل باشد.

راسل در پاسخ به پرسشی در رابطه با قابل مذاکره بودن سیستم تاد به توافق میان آمریکا و کره‌جنوبی در رابطه با به‌کارگیری این سیستم اشاره کرد.

وی افزود:« به هیچ عنوان قابل مذاکره نخواهد بود و دو کشور این تصمیم را به طور قطع گرفته‌اند.»

وی همچنین افزود:« آمریکا هر چه در توان داشته باشد برای دفاع از شهروندان خود و تعهد امنیتی خود به متحدان خود به کار خواهد بست.»

در حال حاضر گفت‌و‌گو‌هایی در رابطه با تحریم‌های احتمالی جدید بر روی کره‌شمالی در حال انجام بوده و سازمان ملل قرار است تا این تحریم‌ها را به واسطه انجام پنجمین آزمایش اتمی این کشور در تاریخ ۹ سپتامبر وضع کند.

آمریکا کره‌جنوبی کره‌شمالی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر