کد خبر: 401173 A

موسسه گالوپ بررسی کرد؛

ایلنا: نظرسنجی جدیدی از سوی موسسه «گالوپ» بر اساس مصاحبه‌ها با ۸۷ هزار آمریکایی‌، جزئیات تازه‌ای در رابطه با تصویر واقعی رای‌دهندگان به نامزد جمهوری‌خواه ریاست‌جمهوری آمریکا ارائه داده است.

به گزارش ایلنا به نقل از بلومبرگ، «جاناتان راتول» یک اقتصاد‌دان ارشد در موسسه «گالوپ» در این زمینه می‌نویسد: «‌نتایج نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که ناآرامی‌های اقتصادی از انگیزه‌های حمایت از ترامپ محسوب می‌شود. حامیان او کمتر تحصیل‌کرده هستند و به نظر می‌رسد میان سفیدپوست‌ها جایگاه بهتری دارد.»

البته بر اساس نظریه‌های گسترده‌تر توسعه و رشد، نظریه‌هایی که در این زمینه سلامت یک جامعه را نیز در نظر می‌گیرند، طرفداری از ترامپ محصول یک آمریکای بیمار است؛ آمریکایی که از تحرک، پویایی و تنوع مناطق شهری برخوردار نبوده و نسل‌های مسن‌تر دیگر به دنبال رشد و شکوفایی دختران و پسران خود نیستند. همچنین نتایج به دست آمده ممکن است حاکی از آن باشد که حتی اگر ترامپ،‌ انتخابات را در ماه نوامبر به رقیب خود واگذار کند، چنین بیماری سیاسی در آمریکا باقی بماند.

نامزد جمهوری‌خواهان اثبات کرده است که در دکترین علوم سیاسی آشوب‌زده تبحر دارد. در ماه ژانویه،‌ مجله «پولتیکو» اعلام کرد که در اوایل اوج‌گیری حضور این نامزد،‌ وبلاگ‌نویسان و تحلیل‌گران با رجوع به کتاب سال ۲۰۰۸ «حزب تصمیم می‌گیرد» - کتابی که منافع هر دو حزب عمده را به طور کامل مرتبط با انتخاب نامزد ریاست‌جمهوری آن حزب می‌داند – پیش‌بینی کرده بود که حزب جمهوری‌خواه نهایتا علیه او متحد خواهد شد.

«دیوید کارل» استاد دانشگاه مریلند و یکی از نویسندگان این کتاب به پولتیکو گفت که ترامپ نخبگان حزب جمهوری‌خواه را سردرگم و گیج کرده است.

وی سپس افزود: «به باور من آن‌ها به نوعی شکست خورده‌اند. آن‌ها تا کنون مجبور به داشتن طرح‌های جایگزین برای شرایط خود نبوده‌اند.»

از سویی،‌ نتایج جدید نظرسنجی‌های انجام گرفته متناقض با تصورات متداول است.

همانگونه که روزنامه واشنگتن پست،‌ در این زمینه نوشته است، تحلیل‌های مختلف از داده‌های نظرسنجی به این نتیجه رسیده است که در جریان انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه در مناطقی که مشاغل کارخانه‌ای به دلیل رقابت‌های بازرگانی از سوی چین کاهش یافته است، ترامپ موفق به عملکرد بهتری شده است. روزنامه «وال استریت ژورنال» در گزارشی اعلام کرد که برای مثال ترامپ موفق به کسب آرا در ۸۹ بخش از ۱۰۰ بخشی شده است که بیشترین تاثیر را از رقابت با چین یافته است.

نظرسنجی «گالوپ» به طور مناقشه برانگیزی «هیچ‌گونه ارتباطی» میان رقابت‌های بازرگانی و حمایت از سیاست‌های ملی ترامپ نیافته است. اما آنچه بیش از هر چیز با میزان حمایت از ترامپ تناسب دارد، آن چیزی است که رات‌ول آن را کمبود « سلامت اجتماعی»‌ می‌داند؛ شاخصی که بیان می‌کند که به چه میزان فرزندان یک جامعه از منظر اقتصادی-اجتماعی توسعه یافته بوده، یا به چه میزان از سلامت برخوردار هستند و به چه میزان عمر خواهد کرد.

همچنین به نظر می‌رسد که این جوامع بیش از هرچیز سنگری برای سفیدپوست‌های نژادپرست است و این به آن معنا است که بیگانه‌هراسی که تا کنون کمپین ترامپ را مخدوش کرده است، در حال انعکاس برداشت‌هایی است که بیش از هرچیز بازتاب انگاشت‌های عمومی است تا تجربه‌های زنده. چنین یافته‌هایی تحقیقات دیگری را روشن‌تر می‌کند که در آن حمایت از ترامپ  با میزان پایین حضور مهاجران در یک منطقه ارتباط دارد.

راتول در پایان می‌نویسد: «‌حمایت ادامه‌دار از ترامپ در مناطقی که تعداد فارغ‌التحصیلان پایین بوده،‌ از مرزهای مکزیک فاصله دارد، حضور نژادپرستان سفیدپوست ملموس است و سیاه‌پوست‌ها،‌ آسیایی‌ها و اسپانیایی‌تبارها حضور اندکی دارند، به شدت بالا رفته است.»‌

 

 

دونالد ترامپ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر