کد خبر: 395112 A

ایلنا: عدم ثبات در اروپا در جهت منافع آمریکا و ترکیه است.

به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، در پی حملات تروریستی که اخیرا آلمان و فرانسه را لرزاند،‌یک کارشناس امور تروریستی به این خبرگزاری گفته است که ناپایداری در اروپا در راستای منافع آمریکا و ترکیه است. وی در این زمینه افزود که اردوغان می‌خواهد زیرساخت‌های موجود آمریکا در ترکیه را از بین ببرد،‌ در حالی که آمریکا نگران تغییر در استراتژی‌های ژئوپلیتیک آنکارا می‌باشد.

«ژواد گالیچویچ»،‌ عضو سازمان همکاری‌های جنوب شرقی اروپایی در رابطه با مبارزه با تروریسم بین مرزی و جرائم سازماندهی شده گفت:‌« عدم ثبات و ناپایداری در اتحادیه اروپا به طور مشخص در راستای منافع آمریکا و ترکیه است.»

این کارشناس در ادامه افزود که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه متمایل به پاکسازی زیرساخت‌های موجود در کشور خود است و نمی‌خواهد که متحدان آمریکا چون آلمان مانع چنین اقدامی شوند.

آمریکا در مقابل نگران تغییرات در استراتژی‌های ژئوپلیتیک آنکارا بوده و به طور خاص در حال نظارت تمایلات ترکیه به روسیه، مصر، ایران و آلمان است.

وی در انتها گفت که « تروریسم همیشه در قالب‌های ژئو پلیتیک قرار گرفته و کسانی که چنین مقوله‌ای را انکار می‌کنند قادر به دیدن نقشی که سازمان‌های اطلاعاتی غربی در این میان بازی می‌کنند نیستند. وی بر این باور است که ظهور تروریسم جهانی بی‌ارتباط با تحرکات نظامی ناتو و استفاده از نیروهای نظامی در  مناطق مختلف میان مرزی نیستند.  

اتحادیه اروپا ترکیه آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر