کد خبر: 394785 A

زرگر در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: زمانی که رئیس جمهوری آمریکا حرف از پاک‌سازی موصل تا آخر سال جاری میلادی می‌زند، یک نوع مجوز حضور یا تمدید حضور داعش در عراق را به صورت نامحسوس بیان می‌کند.

«علی‌اصغر زرگر» کارشناس مسائل بین‌الملل در تشریح دلایل اعزام ۲۰۰ نظامی آمریکا به عراق در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا عنوان کرد: اعزام ۲۰۰ نظامی آمریکایی به عراق یکی از موضوع‌هایی است که می‌بایست در خصوص پاک‌سازی استان موصل عراق مدنظر قرار بگیرد. سخنانی که توسط مقام‌های آمریکایی مطرح شده است، مبنی بر این سناریو بود که به این زودی‌ نمی‌توان از شّرِ داعش در عراق خلاص شد. لذا در هفته‌های گذشته شاهد حضور «اشتون کارتر» وزیر دفاع ایالات متحده در عراق بودیم که در آن زمان صحبت‌هایی مبنی بر اعزام۵۶۰ نظامی آمریکا به عراق صورت گرفت. اما پس از آن شاهد بودیم که خبری مبنی بر اعزام ۲۰۰ نظامی آمریکایی به عراق منتشر شد.

وی ادامه داد: اهدافی که آمریکایی‌ها از اعزام ۲۰۰ نظامی به عراق دنبال می‌کنند این است که اولاً آنها درصدد هستند پاک‌سازی داعش در موصل را که به عنوان مرحله نهایی پاک‌سازی عراق مطرح است، به نام خود رقم بزنند. به عبارتی دیگر آنها در صدد هستند تا بتوانند پروژه پاک‌سازی عراق و مبارزه با داعش را مصادره کرده تا نامی از عراق و ایران در این بین نباشد. مساله دوم این است که با ورود نیروهای آمریکایی به عراق فاز جدیدی از حضور آنها در این کشور کلید می‌خورد که بهانه اصلی، پاک‌سازی داعش در موصل خواهد بود.

اگر به مدل مشابه این موضوع یعنی حضور غربی‌ها در افغانستان نگاهی بیندازیم به صورت واضح می‌بینیم که یک هسته از نیروهای نظامی ایالات متحده در این کشور از سال ۲۰۰۱ حضور دارند و به هیچ وجه از این کشور خارج نمی‌شوند. حتی در این راستا شاهد انعقاد پیمان‌نامه امنیتی کابل – واشنگتن بودیم که یکی دیگر از سناریوهای غربی‌ها از ورود مجدد خود به عراق پیاده‌سازی و انعقاد چنین قراردادی در بغداد خواهد بود.

این تحلیلگر مسائل منطقه با تاکید بر این‌که ورود نظامیان آمریکا به عراق می‌تواند در قالب اعطای مجوز حضور به داعش محسوب شود، گفت: از منظر دیگر اگر بخواهیم به صورت موشکافانه ورود نیروهای آمریکایی به خاک عراق را مدنظر قرار دهیم، می‌بینیم که آمریکایی‌ها با ورود خود به این ناحیه در صدد هستند که چراغ سبزی را به داعش نشان دهند. این‌که باراک اوباما تاکید می‌کند پاک‌سازی موصل تا آخر سال میلادی صورت خواهد گرفت به عنوان یک کد به سمت داعش مخابره می‌شود. به عبارتی دیگر، زمانی که رئیس‌جمهوری آمریکا حرف از پاک‌سازی موصل تا آخر سال جاری میلادی می‌زند، یک نوع جواز حضور یا تمدید حضور داعش در عراق را به صورت نامحسوس بیان می‌کند. لذا در مجموع تمامی مسائلی که بیان شد، می‌تواند به عنوان یک تاکتیک و سیاست جدید از سمت آمریکا تلقی شود.

زرگر در پایان خاطرنشان کرد: باید به این نکته توجه داشته باشیم که عده‌ای از نمایندگان حاضر در پارلمان عراق بدون وجود آمریکا نمی‌توانند در این کشور نفس بکشند. علاوه بر این موضوع در داخل دولت عراق و احزاب سیاسی حاضر در پارلمان نگرش‌هایی وجود دارد که تماماً خواهان حضور در زیر چتر آمریکا هستند. در عین حال همین طیف خواهان حضور و همراهی ایران با عراق هست. لذا در اینجا است که یک سیاست دوگانه از سمت مقام‌های حاکم بر بغداد نمایان می‌شود.

باراک اوباما داعش موصل اعزام نظامیان آمریکا به عراق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر