کد خبر: 384113 A

اقتصاددان بازنشسته صندوق بین‌المللی پول:

ایلنا: یک اقتصاددان بازنشسته صندوق بین‌المللی پول گفت که تصمیم بریتانیا در خروج از اتحادیه اروپا بخشی از موج خشم پوپولیستی است که ملی‌گرایی را به همکاری‌های بین‌المللی ترجیح می‌دهد.

به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، این اقتصاد‌دان در رابطه با نتایج همه‌پرسی اخیر بریتانیا گفت که ‌جهان در حال حاضر در آستانه پس زدن تمدن و احساس همدردی بین‌المللی است و همانند کودک سه ساله به بهانه‌گیری می‌پردازد.

روز جمعه مقام‌های بریتانیا اعلام کردند که نزدیک به ۵۲ درصد رای‌دهندگان در همه‌پرسی به خروج از اتحادیه اروپا رای داده‌اند.

به گفته شیلد این رای‌گیری به طور قطع به تغییرات گسترده در بریتانیایی خواهد انجامید که افراط‌گرایان ضد اروپایی از حزب محافظه‌کار، در کوتاه‌مدت زمام امور را در سیستم‌های سیاسی حاکم به دست خواهند گرفت.

وی همچنین پیش بینی کرد که رای به خروج از اتحادیه به جدایی اسکاتلند خواهد انجامید چرا که اکثر رای‌دهندگان اسکاتلندی مانند حزب حاکم ملی اسکاتلند از ماندن در اروپا حمایت کرده‌اند. وی افزود که چنین حرکتی قانون اساسی بریتانیا را تغییر خواهد داد.

به گفته وی، ‌اسکاتلند تمایل دارد از بریتانیا خارج شود و این به معنی آن است که نقش جدیدی برای لندن در نظر گرفته خواهد شد.

بریتانیا ممکن است از قراردادهای مالیاتی قدیمی خارج شده و به یک بهشت تجاری خارجی برای اقتصادهای اروپایی بدل شود تا بتواند سرمایه گذاری‌های عمده‌ای از سوی چین جذب کند.

رای به خروج همچنین رهبری و آینده حزب مخالف کارگر را با چالش روبه‌رو خواهد کرد.

وی در انتها افزود که «دیوید کامرون» نخست‌وزیر انگلیس و «اد میلیبند» رهبر سابق حزب کارگر برای برگزاری این همه‌پرسی‌ مسئول بوده و در نتیجه باید مسئولیت نتایج آن را نیز بپذیرند.

 

اقتصاددان بازنشسته صندوق بین‌المللی پول برگزیت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر